fbpx

Partneři sekce

Vyplatí se domácnostem fotovoltaická elektrárna i v roce 2011?0

Zvažujete pořízení domácí solární elektrárny, avšak stále váháte, zda se vám investice vyplatí? Jaké jsou pořizovací náklady a kdy se vám vložená investice vrátí? Jakých úspor a výnosů dosáhnete s vlastní sluneční elektrárnou? Podívejte se na náš modelový příklad!

Přemýšlíte o tom, že byste si chtěli pořídit fotovoltaickou elektrárnu, ale nejste si po nedávných událostech (v souvislosti se zdražením elektřiny) jisti, zda se vám vyplatí? Investice do solární elektrárny pro váš rodinný dům se však nemusíte bát. Malé sluneční elektrárny budou totiž od roku 2011 státem stále podporovány.

„Za 20 let provozu zajistí domácí sluneční elektrárna o výkonu 4,37 kWp majiteli příjem 780 000 Kč.“

Pro lepší představu při rozhodování, zda se i v roce 2011 vyplatí investovat do fotovoltaické elektrárny, jsme pro vás připravili modelový příklad.

Legislativní podmínky pro výstavbu FV elektráren v roce 2011

 • elektrárny zprovozněné po 1. březnu 2011 budou mít nárok na podporu formou zeleného bonusu nebo výkupní ceny pouze v případě, když jejich výkon nepřesáhne 30 kWp a budou umístěné na střechách nebo fasádách budov
 • pozemní instalace zprovozněné po 1. březnu nebudou mít nárok na žádnou podporu
 • zelený bonus pro instalace do 30 kWp je na rok 2011 stanoven ve výši 6,50 Kč, výkupní cena vyrobené elektřiny je stanovena na 7,50 Kč

Fotovoltaické elektrárny o výkonu do 30 kWp budou mít nárok na podporu formou zeleného bonusu nebo výkupní ceny
Fotovoltaické elektrárny o výkonu do 30 kWp budou mít nárok na podporu formou zeleného bonusu nebo výkupní ceny

V modelovém příkladu uvažujeme

 • ideální rodinný dům se sedlovou střechou o sklonu 35° s orientací na jih, lokalita Brno
 • instalovaný výkon fotovoltaické elektrárny bude 4,37 kWp – potřebná plocha na střeše je tedy cca 32 m2
 • elektřinu chce majitel částečně spotřebovávat, takže solární elektrárna bude zapojena v režimu zelených bonusů, a přebytky bude dodávat do elektrorozvodné sítě
 • předpokládáme, že rodinný dům spotřebuje 50 % vyrobené elektřiny, zbytek tedy odejde do rozvodné sítě
 • domácnost nakupuje elektřinu od dodavatele elektrické energie za 5 Kč/kWh vč. DPH

Ekonomika provozu fotovoltaické elektrárny

 • předpokládáme, že výstavba této elektrárny na klíč přijde v roce 2011 na cca 340 000 Kč vč. 20% DPH
 • předpokládáme financování stavby z vlastních zdrojů
 • dle simulací podložených praktickými zkušenostmi tato elektrárna ročně vyrobí cca 4 120 kWh elektřiny
 • majitel ročně vyinkasuje za všechnu vyrobenou elektřinu zelený bonus, tedy cca 26 800 Kč (6,50 Kč x 4 120 kWh)
 • protože polovinu vyrobené elektřiny spotřebuje, nemusí ji nakoupit od dodavatele elektrické energie. Na účtech za elektřinu za rok tedy majitel uspoří 10 300 Kč (5 Kč x 2 060 kWh)
 • nespotřebovaná energie odejde do sítě. Přebytky ve výši dalších 2 060 kWh prodá majitel obchodníkovi s elektřinou za smluvenou cenu 0,97 Kč/kWh (platí pro Nano energies, u jiných obchodníků se cena může lišit), což odpovídá ročnímu příjmu cca 2 000 Kč.

Společnost JOYCE zajistí stavbu fotovoltaické elektrárny na klíč a poprodejní péči se systémem JoyCare
Společnost JOYCE zajistí stavbu fotovoltaické elektrárny na klíč a poprodejní péči se systémem JoyCare

Výnosy sečteme a dostaneme celkový roční příjem z provozu solární elektrárny ve výši cca 39 100 Kč. Výnos za energii vyrobenou ze slunce je garantovaný na období 20 let. Za tuto dobu elektrárna zajistí majiteli příjem cca 780 000 Kč. Vynaložená investice se tedy majiteli vrátí zhruba za 9 let*. Po dvaceti letech budou přitom kvalitní panely fotovoltaické elektrárny ve stavu, kdy budou schopny vyrábět elektřinu minimálně dalších 15 let.

* V modelovém případu je kalkulace samozřejmě zjednodušená, protože řada efektů s vlivem na návratnost je špatně odhadnutelná nebo velmi individuální (odpočet DPH, navyšování ceny elektřiny, daňová zátěž, vliv odpisů aj.)  

Shrnutí: Domácí fotovoltaická elektrárna se vyplatí

Investovat do domácí sluneční elektrárny se podle našeho názoru vyplatí i v roce 2011. JOYCE ČR, s.r.o., je spolu se svými partnery v oboru fotovoltaiky aktivní i nadále. Kromě staveb fotovoltaických elektráren na klíč zajišťuje i poprodejní péči. Vyvinula jedinečný systém péče o elektrárnu JoyCare, který majitelům solární elektrárny výrazně zjednodušuje provoz a nutnou administrativu.

Autor: Komerční sdělení