fbpx

Výkupní ceny elektřiny 2012: Navýšení pro malé vodní elektrárny0

Na návrhu výkupních cen pro rok 2012 Energetický regulační úřad zatím stále pracuje. Jako každý rok je oficiálně zveřejní v polovině listopadu. Již nyní je ale jasné, že jediným obnovitelným zdrojem, u něhož budou výkupní ceny příští rok navýšeny, budou malé vodní elektrárny. Na konferenci Malé vodní elektrárny v ČR 2011 to dnes uvedl Rostislav Krejcar z ERÚ.

Při stanovování nových výkupních cen je nutné vyhodnotit technicko-ekonomické parametry. Podle našich výpočtů narostou měrné investiční náklady u malých vodních elektráren asi o 11,5 %,“ zdůvodnil nárůst výkupních cen pro malé vodní zdroje Rostislav Krejcar.

Reklama

Energetický regulační úřad navrhne, aby se od 1. ledna 2012 kilowatthodina vyrobená v malé vodní elektrárně vykupovala za 3,19 korun. Letos se za ni platilo 3,06 korun.

Zelené bonusy pro malé vodní elektrárny zatím navrženy nebyly, protože stále probíhá analýza ceny silové elektřiny. Pokud ale cena silové elektřiny roste, jak je tomu nyní, tak zelené bonusy klesají,“ dodal Krejcar.

Autor: Redakce Nazeleno.cz