fbpx

Vydělávejte peníze každým rozsvícením0

Osvětlení tvoří až 21 % spotřeby elektřiny v běžné domácnosti. Zároveň se ale jedná o oblast, kde je snadné dosáhnout úspor při nízké investici. Od roku 2009 navíc dochází nejprve k postupnému ukončování výroby žárovek a následně ke zvyšování nároků na úsporné světelné zdroje. Jaké tedy dnes máme možnosti a kam který světelný zdroj vybrat?

Mnoho let byl výběr jednoduchý, 60 W žárovka patřila mezi nezbytné náhradní díly každé domácnosti. Vlastně pořád i patří, její doprodej i přes zákaz výroby běžných žárovek je stále možný a v nabídce mnoha obchodů ji naleznete. Pravdou zůstává, že společně s o něco energeticky efektivnější halogenovou žárovkou, má nejkvalitnější reprodukci osvětlovaných barev. Na druhou stranu, 90% energie přemění na zbytkové teplo, a proto se v moderní době hodí jen na úzký okruh použití. Pro své úspory, dlouhou životnost a další kvality světla hledejte takové světelné zdroje, které jsou alespoň v energetické třídě A. To jsou zejména LED světelné zdroje (nejrůznějších tvarů a provedení), kompaktní zářivky (takzvané „úsporky“) a lineární zářivky.

Obývací pokoj

V obývacím pokoji trávíme nejvíce času. Sledování televize, čtení knih, nebo večer s přáteli, to vše vyžaduje specifickou světelnou kulisu. Jako hlavní světelný zdroj skvěle poslouží světlo o barevné teplotě 2700 K a světelném toku 800-1300 lm (dle velikosti místnosti). To může být například LED světelný zdroj ve tvaru klasické žárovky. Při sledování televize oceníte lampu s halogenovou žárovkou, která umožňuje stmívání. Pokud používáte bodové halogenky, nahraďte je reflektorovými LED se 7x nižší spotřebou a až 25x delší životností. Atmosféru na party doplní barevná LED svítidla a lampy.

Barva světla se udává ve stupních Kelvina. Čím vyšší hodnota, tím chladnější odstín.

Kuchyně a koupelna

Prostory, které vyžadují zvlášť důkladný výběr osvětlení, jsou ty, kde připravujeme jídlo a kde o sebe pečujeme. Například pro osvětlení části kuchyňské linky, nebo zrcadla v koupelně volte nejlépe halogenové žárovky. Jsou o něco úspornější oproti běžným žárovkám a mají 100% index podání barev. To je důležité proto, abychom viděli, zda je maso zkažené, nebo svou pleť stejně tak jako na denním světle. Zdroje LED a kompaktní zářivky ale skvěle poslouží jako hlavní světlo v místnosti. Někteří zákaznící preferují chladnější odstíny světla, kolem 4000 K, které povzbuzují pracovní výkon a opticky zvětšují prostor. Podsvětlit police a úložné prostory můžeme pomocí efektních LED pásků.

Ložnice

V ložnici je opět důležitá kombinace spíše teplejších odstínů světla s doplňkovými zdroji na nočním stolku, nebo za hlavou. Na čtení je vhodné použít halogenovou žárovku, kvůli kvalitní reprodukci barev, ale kdo má rád barevněji chladnější světlo může si vybrat z LED zdrojů ve tvaru svíčky. Všechny tyto zdroje nalezneme v provedení s paticí E14, která se hodí do většiny lampiček. Stěny a obrazy dobře nasvítí bodové zdroje, které neoslňují a vyzařují světlo jen v žádaném směru.

Nastala doba, kdy přestáváme kupovat „šedesátku“ žárovku, ale vybíráme „LED světelný zdroj 800 lm o barevné teplotě 3000 K“. Tato čísla možná zní méně poeticky, ale pokud čteme dál, nalezneme životnost až 50 let a spotřebu v řádu jednotek wattů. Dobrou zprávou tedy je, že dilema výběru nového zdroje vyřešíte i pro další generace a ušetříte vaše i jejich peníze.

Autor: Komerční sdělení