fbpx

Výdaje za energie mohou prohlubovat nefunkční okna. Kdy poznat, že je čas na jejich výměnu?0

Orosená skla, průvan v bytě i nepříjemný hluk. To jsou některé ze znaků, že stará okna již dosloužila. Jejich výměnu by přitom majitelé neměli dlouho odkládat. Špatné tepelně-izolační vlastnosti starých oken se totiž mohou nepříznivě promítnout do nákladů za energie.

Jak poznat, kdy je čas na výměnu oken? | Foto: Lomax.cz

Okna jsou jednou z nejdůležitějších částí obálky stavby, jelikož ovlivňují nejen energetickou náročnost domu, ale také komfort bydlení. Oba aspekty mohou výrazně negativně narušit stará dřevěná okna. Ta se totiž v průběhu let deformují a přestávají dostatečně těsnit. Narušená izolace potom způsobuje spoustu nepříjemností, okna se například začnou rosit mezi skly nebo propouštět venkovní vzduch do interiéru. V létě tak obyvatelé domu musí zbytečně čelit nepříjemnému horku, v zimě naopak přichází o cenné teplo. A to znamená větší výdaje za vytápění.

„Někoho může od výměny oken odradit počáteční investice. Suma se ovšem po určité době začne lidem vracet zpátky. Nefunkčními okny uniká až 30 procent tepla, což ve výsledku představuje nezanedbatelné finanční ztráty. Suma roste ještě v této době, kdy ceny energií raketově stoupají,“ říká Petr Přichystal ze společnosti Lomax, která se na dodávání oken zaměřuje.

Špatná izolace oken zároveň znamená více hluku, který proniká do místnosti. | Foto: Lomax.cz

Špatná tepelná izolace však kromě průvanu v domě jeho obyvatele může potrápit také neklidným spánkem. Další z důležitých vlastností oken je totiž jejich zvuková izolace. Kvalitní okna proto odborníci doporučují instalovat zejména v ložnici. Přílišný hluk z okolí totiž může poměrně lehce snížit kvalita spánku. V následku toho pak člověk trpí únavou, podrážděností či poruchami koncentrace, v horším případě se pak tento problém podepíše na dlouhodobém zdravotním stavu.

I dřevěná okna mohou mít perfektní tepelnou izolaci. | Foto: Lomax.cz

Nová okna má cenu pořídit ještě v zimě

Instalaci nových oken se proto nevyplatí odkládat, ať už se jedná o okna u novostavby, rekonstrukce, bytového domy či pasivní stavby. Montáže se lidé přitom nemusejí obávat ani v zimě, probíhá totiž velmi rychle. „Výměnu je možné provést až do teploty -10° C a vybouraný otvor je ihned osazený novými okny, takže jsou tepelné ztráty minimální. Výhodou určitě je, že úspory energií lidé pocítí ještě v aktuální topné sezóně, v zimě jsou navíc výrazně kratší čekací lhůty,“ dodává Přichystal.

Výměna oken je možná i v zimě, nevyplatí se ji odkládat. | Foto: Lomax.cz

Časté dilema mají lidé u materiálu, který pro okna zvolit. Na trhu najdou široký výběr oken nejen z plastu, ale také hliníku či klasického dřeva. Funkční a izolační vlastnosti však všechny varianty poskytují veskrz stejné. „Díky větší hloubce zasklení, dvojitým těsněním, izolačním dvojsklem nebo trojsklem a přerušeným tepelným mostem dnes i dřevěná okna již bez problému splňují všechny tepelně-izolační vlastnosti,“ vysvětluje Přichystal. Dodává, že dřevěná okna mohou mnohé nadchnout svým nadčasovým designem, jejich pořizovací cena je ovšem vyšší.

To stejné platí pro hliníková okna, která se však navíc vyznačují několikanásobně delší životnostíoproti jiným variantám. „Mezi zákazníky jsou však stále nejoblíbenější okna plastová, a to díky jejich nízké ceně a snadné údržbě,“ uzavírá Přichystal.

Autor: Komerční sdělení