fbpx

Vyčkáváte s pořízením tepelného čerpadla? Toto byste měli vědět…0

Snaha o vysedění zvýšené poptávky po tepelných čerpadlech se nemusí vyplatit s ohledem na fakt, že poptávka po tepelných čerpadlech roste nepřetržitě od roku 2013 s tím, že její ochlazení nelze očekávat ani v příštích letech.

Mezi lety 2015 – 2020 se průměrný roční počet nově instalovaných tepelných čerpadel pohyboval kolem úrovně 1 000 000 kusů. Již na počátku této dekády se toto číslo přiblížilo k hranici 2 000 000 kusů, a to nejen „díky“ rostoucím cenám zemního plynu, elektřiny a dalších energetických komodit. S ohledem na podmínky nové výstavby,  zkušenosti s cenovými výkyvy cen energetických komodit a snahu o snižování emisí skleníkových plynů, EHPA (European Heat Pump Association) přepokládá nárůst poptávky po tepelných čerpadel na úroveň více než 4 000 000 kusů ročně již v roce 2025.

Hlad domácností a firem po tepelných čerpadlech tak nebude postupně nasycován, naopak bude dále výrazně růst. Strategie „vysedění“ aktuální zhoršené dostupnosti tohoto zdroje tepla se tak rozhodně nemusí vyplatit.

Čím dříve začnete ve své domácnosti využívat tepelné čerpadlo, tím dříve se můžete těšit:

  • Z výrazně nižších nákladů na energie, ať už jde o teplo či teplou vodu.
  • Absenci starostí spojených s vývojem cen či dostupností energetických komodit.
  • Absenci starostí se skladováním energetických komodit a postupného přikládání do kotle.
  • Absenci starostí spojených se zákazy či omezováním využívání konvenčních energetických komodit v podobě zemního plynu, uhlí, dřeva apod.

Výše uvedené přitom platí bez ohledu na budoucí vývoj cen zemního plynu a elektřiny, které v následujících několika letech rozhodně neklesnou pod úroveň roku 2019 – 2020. I v době velmi nízkých cen energií tepelná čerpadla byla nejlevnějším zdrojem tepla, viz zde.

Zároveň, je mýlkou, že by tepelná čerpadla byla vhodná pouze u nízkoenergetických nemovitostí, využít je lze i v několik desítek let starých nemovitostech s vyššími tepelnými ztrátami. Informace o vhodnosti jednotlivých typů tepelných čerpadel ve vašem případě lze získat např. v tomto průvodci výběrem tepelného čerpadla na webu cerpadla-ivt.cz.

Zdroj obrázku: Chad Robertson Media / Shutterstock.com

Autor: Komerční sdělení