fbpx

Partneři sekce

Vybíráme tepelné čerpadlo: Na co si dát pozor?0

Jak si vybrat tepelné čerpadlo, aby byl jeho provoz co nejúspornější? Jaké parametry jsou důležité a kdy se vyplatí ostražitost? A víte, jak poznat kvalitního dodavatele?

Tepelné čerpadlo ušetří více než polovinu nákladů za vytápění a při správném výběru, odborné instalaci a pravidelné údržbě svým majitelům spolehlivě slouží desítky let. Vybrat si to správné čerpadlo ale není otázka pro laika, protože takové rozhodnutí vyžaduje odborné znalosti a individuální posouzení konkrétního projektu. Základním principům však může porozumět každý.

„Nepleťte si tepelná čerpadla s lacinými klimatizacemi, u kterých je teplo jen vedlejším produktem.“

Reklama

Tepelná čerpadla slouží k vytápění, klimatizaci i ohřevu vody. V současnosti získávají stále větší oblibu zejména u novostaveb, ale je možné je výhodně využít i pro starší rekonstruované objekty. Část energie odebírají z obnovitelných zdrojů, čímž se řadí k ekologickým alternativám klasických zdrojů tepla.

Volba správného typu tepelného čerpadla je rozhodující

Jednotlivé typy tepelných čerpadel se mezi sebou liší zejména tím, odkud čerpají teplo a jakým způsobem jej následně předávají do obytných prostor. Tímto způsobem rozdělujeme tepelná čerpadla na typy země/voda, vzduch/voda, voda/voda vzduch/vzduch. Tepelná čerpadla tedy mohou odebírat teplo ze země, vody nebo vzduchu a následně jej předávají topnému systému domu, většinou teplovodnímu s radiátory či podlahovým vytápěním, nebo teplovzdušným rozvodům.

Tepelná čerpadla jsou vhodná pro novostavby i rekonstruované objekty
Tepelná čerpadla jsou vhodná pro novostavby i rekonstruované objekty

Všechny varianty tepelných čerpadel pracují ve své podstatě na podobném principu, který lze přirovnat k obrácenému chodu běžné domácí chladničky, použití konkrétního typu je ale nutné dobře zvážit. Pokud např. žijete v horské oblasti s častými extrémně nízkými teplotami vzduchu v zimním období, nemusí být pro vás tepelné čerpadlo vzduch/voda nejvhodnějším řešením.

Co prozradí topný faktor?

Topný faktor představuje poměr mezi teplem, které čerpadlo dokáže vyrobit a elektrickou energií, kterou při svém chodu spotřebovává. Obecně platí, čím vyšší topný faktor, tím méně elektřiny čerpadlo spotřebuje. Pouhé číslo označující topný faktor může být ale značně zavádějící a matoucí. Při porovnávání uváděných topných faktorů jednotlivých tepelných čerpadel se musíte zajímat o teplotní podmínky, pro jaké byl daný údaj naměřen. Se snižující se okolní teplotou totiž tepelné čerpadlo spotřebovává více energie a jeho topný faktor se snižuje.

Správně dimenzované tepelné čerpadlo je základ

Při volbě optimálního výkonu tepelného čerpadla se dlouhodobě osvědčuje jeho dimenzování na pokrytí 70 – 90 % celkové potřeby tepla v objektu. Tento způsob provozu tepelných čerpadel s sebou nese finanční i technické výhody. V případě potřeby dodává do soustavy zbývající teplo doplňkový zdroj (např. elektrokotel).

Pokud je výkon tepelného čerpadla naddimenzován, nevyhnutelně to povede k výraznému zvýšení pořizovacích nákladů, čímž se bude neúměrně prodlužovat doba návratnosti vložených prostředků. V případě poddimenzovaného tepelného čerpadla může docházet k omezení jeho činnosti již při mírnějších zimních teplotách, čímž dojde k častému využívání doplňkového zdroje tepla, jehož provoz není dostatečně ekonomický.

Dodavatele tepelného čerpadla vybírejte s rozvahou

Na začátek zapátrejte na internetu a hledejte o vybraném dodavateli resp. výrobci nějaké reference. Zároveň také navštivte jeho webové stránky, kde byste měli najít veškeré informace a podrobné parametry produktů. Zajímejte se také o možnosti záručního i pozáručního servisu. Pro kvalitního dodavatele by poskytování takových služeb mělo být samozřejmostí. Zajímejte se také o zkušenosti ostatních majitelů tepelného čerpadla, o kterém uvažujete.

Kupujeme tepelné čerpadlo: Co by mělo být v ceně?

Možná jste při výběru tepelného čerpadla narazili na výrazné cenové rozdíly v nabízených produktech. Zde se ale vyplatí maximální obezřetnost, protože v mnoha takových případech může být na vině zcela rozdílná kvalita výrobků nebo rozsah vybavení. Nejlevnější tepelné čerpadlo na trhu nemusí být dobrá volba. Jako tepelná čerpadla obchodníci často nabízejí běžné chladící jednotky, u nichž je však tvorba tepla jen vedlejším produktem a svojí účinností se tak s kvalitními tepelnými čerpadly nedají vůbec srovnávat.

Venkovní jednotka tepelného čerpadla vzduch/voda značky Danfoss
Venkovní jednotka tepelného čerpadla vzduch/voda značky Danfoss

V ceně tepelného čerpadla by měly být zahrnuty všechny komponenty nutné k instalaci. Nejlepší variantou je pořízení tepelného čerpadla rovnou s montáží, projektem a uvedením do provozu. Roli při výběru tepelného čerpadla hraje i poskytovaná záruka, která se může u různých výrobců výrazně lišit.

Hlučnost tepelného čerpadla se vyplatí zjistit předem

Při plánování instalace tepelného čerpadla odebírajícího teplo ze vzduchu je třeba zohlednit určitý provozní hluk, který je způsoben průchodem vzduchu venkovní jednotkou čerpadla. Rozhodně se vyplatí zjistit si úroveň provozní hlučnosti ještě před zakoupením výrobku. U kvalitních produktů není hlučnost nijak vysoká a většinou se podaří čerpadlo vhodně umístit či odhlučnit tak, aby při svém provozu nikoho neobtěžovalo.

Tepelné čerpadlo se vyplatí! E.ON poskytuje dotaci až 60 000 Kč

Nabídka příspěvku je určena všem domácnostem, firmám nebo institucím na území celé ČR. O dotaci se tedy mohou ucházet i subjekty, které nejsou zákazníky společnosti E.ON. Výše dotace se vztahuje k typu a výkonu vybraného tepelného čerpadla a může dosáhnout až 60 000 Kč. Konkrétně se tato dotace vztahuje na kompletní sortiment tepelných čerpadel značky Danfoss, která se řadí mezi špičku na evropském trhu.

Bezplatné konzultace s energetickým poradcem E.ON

Pokud právě uvažujete o pořízení tepelného čerpadla, neváhejte využít bezplatné konzultace s energetickým poradcem E.ON. Energetický poradce zjistí vaše potřeby a podmínky, vysvětlí principy fungování tepelných čerpadel a představí možnosti řešení. Zodpoví vám jakékoli dotazy týkající se tepelných čerpadel. V případě zájmu může předat vaše kontaktní údaje spolupracujícímu partnerovi, který se přijede podívat přímo na místo a vypracuje cenovou nabídku.

Kontakt na energetické poradce E.ON

E.ON Poradenské centrum
F. A. Gerstnera 6, České Budějovice
tel. 387 868 142 (pracovní dny 10 – 17 h)
e-mail: poradce@eon.cz
www.eon.energieplus.cz

Autor: Jana Poncarová