Postel je místem, které představuje bezpečí a pohodlí. Odehrává se v ní značná část našeho života. Proto byste neměli zanedbat volbu materiálů, ať už matrace, roštu nebo povlečení. A právě na povlečení se zaměříme: Jaké materiály jsou kvalitní, šetrné, vhodné pro alergiky a zároveň udržitelné pro životní prostředí?

Udržitelné vs. neudržitelné materiály
Na začátek je důležité zmínit, jaké materiály řadíme mezi udržitelné a které ne. Díky tomu budete přesně vědět, jaký typ povlečení potřebujete. Zároveň udržitelnost materiálů není jen o typu materiálu, ale také o celkové snížené spotřebě produktů. Pokud chcete udržitelné povlečení, je dobré vybrat skutečně přírodní materiál, kvalitní firmu i poctivé zpracování. Sice si připlatíte, na druhou stranu vám povlečení vydrží mnohonásobně déle.
Udržitelný textil, ze kterého je povlečení vyrobeno, by mělo být přírodního původu, bez umělotin a chemie. Pokud chcete povlečení z udržitelného materiálu, měli byste se vyhnout polyesteru.
Jednolůžko nebo dvoulůžko?
Povlečení můžete vybírat také v různých rozměrech. Na to si dejte pozor, často se stává, že různí výrobci nabízí odlišné rozměry polštářů. Klasický rozměr pro jednolůžko je 140×200 cm pro peřinu, 70×90 pro polštář. U některých velkoobchodů ale můžete natrefit i na polštáře 50×60 cm. Peřiny můžete zakoupit i pro dva, tzv. francouzské, které mají 200×220 cm.
Základem je kvalitní materiál
Bavlněné povlečení
Bavlněné povlečení je jedno z těch nejoblíbenějších. Je měkké, dobře saje pot a zároveň je prodyšné. Může se ale více mačkat.
I když je bavlna jedna z nejrozšířenějších rostlin na světě a vyrábí se z ní velká část povlečení, je důležité mít na paměti, že není bavlna jako bavlna. Pokud není pěstována zodpovědným způsobem, je jednou z nejškodlivějších rostlin pro životní prostředí.

Náročná je především na spotřebu vody, což zatěžuje lokální vodní zdroje. Zemědělci také často využívají hnojiva a pesticidy, které se mohou vsakovat do půdy.
Skvělým protipólem ke klasické, konvenční bavlně, je bavlna organická. Ta je pěstována bez toxických látek, dbá se na sníženou spotřebu vody. Poznáte ji podle značky certifikátu (GOTS, Symbol Organic Exchange, Symbol Association Soil).
Krepové povlečení
Strojově tvarovaná bavlna, krep, je jedním z materiálů, které jsou pro volbu povlečení také velmi oblíbené a praktické. V pravidelných pruzích se střídá jemný a nařasený materiál. Díky tomu se nemačká a tudíž jej nemusíte žehlit.
Lněné povlečení
Menší míru znečištění, oproti konvenční bavlně, představuje len. V určitých prostředích může být dokonce pěstován zcela bez hnojiv. Lněné povlečení má tu výhodu, že v zimě hřeje a v létě chladí. Je také biologicky rozložitelný.

Údržba je základ
Ať už jste zvolili jakýkoliv materiál povlečení, nezapomeňte jej často a také pravidelně prát. Pokud máte tu možnost, nechte jej denně provětrat třeba na balkoně, na čerstvém vzduchu. Prát by se mělo ideálně každé dva týdny. Pokud jste alergik nebo se často v noci potíte, pak klidně častěji.
Základní pravidla pro praní povlečení
- před prvním použitím jej nezapomeňte vyprat na delší program a minimálně 40°C
- aviváž používejte s rozmyslem – prádlo sice změkčí, zároveň ale vytvoří na textilii film a způsobuje neprodyšnost vlákna
- pokud chcete povlečení provonět, doporučuje se esenciální olej
- vždy perte povlečení samostatně a nemixujte je s jinými barvami
- pro zachování barvy povlaků je dobré prát povlečení naruby
- doporučená teplota pro praní je 40°C
- při praní také zapněte povlečení zipem nebo knoflíky
- povlečení nevyvářejte ani nebělte
- žehlete jej naruby a na vysoký stupeň