fbpx

Vše, co byste měli vědět o tepelných čerpadlech0

Tepelné čerpadlo je moderní vytápěcí systém využívající energii z přírodních zdrojů. Díky tomu je jeho provoz velice hospodárný a zároveň ekologický. Ke svému provozu tepelné čerpadlo potřebuje pouze zlomek energie v porovnání s tím, kolik množství tepla dodá do vašeho domu. Navíc se jedná o bezobslužný zdroj tepla, tudíž představuje skvělou přípravu na důchod.

Tepelné čerpadlo nabízí levný provoz po celý rok

Tepelné čerpadlo využívá více než dvě třetiny potřebné energie z přírodních zdrojů, z toho důvodu ušetříte značnou část vašeho rodinného rozpočtu. Roční úspora za energie může dosáhnout až 70 %. Kromě vytápění interiéru se tepelné čerpadlo postará o ohřev užitkové vody, v létě naopak může váš dům chladit nebo ohřívat vodu v bazénu.

Druhy tepelných čerpadel

Tepelné čerpadlo vzduch voda

Systém vzduch voda je v České republice nejrozšířenějším druhem tepelného čerpadla. Hlavním důvodem je příznivá pořizovací cena a dostačující výkon pro většinu území. Tepelné čerpadlo vzduch voda zvládne spolehlivě vytopit rodinný dům až do -15 stupňů. Je nenáročné na prostor a jeho instalace je rychlá a jednoduchá. Moderní venkovní jednotky jsou velice tiché, tudíž nebude tepelné čerpadlo obtěžovat ani vás ani sousedy.

Tepelné čerpadlo země voda

Tento druh tepelného čerpadla je vhodný do výše položených oblastí, kde dochází častěji k výkyvu teplot. Díky tomu, že čerpá energii naakumulovanou v zemi, jeho výkon není ovlivněn počasím. Nabízí velmi vysokou účinnost a stabilní výkon, jeho cena je ovšem značně vyšší. Součástí systému země voda je hlubinný vrt nebo zemní kolektor. V případě vrtu je zapotřebí získání stavebního povolení.

Tepelné čerpadlo vzduch vzduch

Jedná se nejjednoduší variantu tepelného čerpadla, která slouží k vytápění menších neoddělených prostor. Tato varianta není vhodná pro vytápění rodinného domu, za to má ovšem nejnižší pořizovací cenu.

Tepelné čerpadlo voda voda

Systém voda voda není u nás moc rozšířený. K jeho instalaci musíte být vlastníkem vodního zdroje jako je například rybník, jezero a nebo vlastnit dvě studně. Zařízení představuje velice stabilní zdroj tepla s nejnižšími provozními náklady.

Jaká je návratnost tepelného čerpadla?

Návratnost tepelného čerpadla se může pohybovat od 5 do 15 let. Záleží na velkém množství faktorů, jako například: pořizovací cena zařízení, roční úspora, ceny energií, využití systému a mnoho dalšího. Návratnost také výrazně zkracuje získání státní dotace. V ideálním případě můžete očekávat návratnost investice do 8-10 let. Při životnosti zařízení okolo 25 let se jedná o velmi výhodnou investici.

Kde se vyplatí tepelné čerpadlo?

Tepelná čerpadla rozhodně nejsou zařízení určené pouze pro novostavby. Jejich využití je vhodné i do starších zrekonstruovaných domů, chalup či provozních budov. Jak moc se vám tepelné čerpadlo vyplatí záleží na tepelně-technických možnostech domu. Pokud objekt není zateplený a má vysoké tepelné ztráty, počítejte s potřebou velice výkonného zařízení. Samozřejmě čím vyšší výkon, tím i vyšší cena.

Autor: Komerční sdělení