fbpx

Mikrovrtačka Dremel je užitečný nástroj pro každého1

Někdy se jim říká mikrovrtačky, někdy se označují jako multifunkční elektrické nářadí. Jde prostě o univerzální zařízení, které můžete použít jako pohotovou vrtačku, brusku, frézku nebo lešticí a čisticí nástroj. Podívali jsme se blíže na klasického zástupce tohoto žánru – vrtačku Dremel 3000.

V mikrovrtačkou můžete také gravírovat. Foto Dremel

Multifunkční nástroje značky Dremel jsou asi tím prvním, s čím se v této kategorií nářadí setkáte. Dremel 3000 má motor o výkonu 130 W a možnost regulace otáček v nezatíženém stavu v rozmezí od 1000 do 33 000 ot./min. Otáčky se neregulují plynule, ale skokově v deseti krocích.

Pro kutily i modeláře

Výhodou multifunkčního nástroje Dremel 3000 je široká paleta různého příslušenství. V kufru s vrtačkou najdete například sadu brusných kotoučků, které je možné snadno nasadit k „rychlonástavci“, který výrobce označuje jako EZ SpeedClic. Prostě kotouček jen nasadíte a pootočíte, aby zaskočila tvarovaná západka. Další přibalené brusné nástroje, vrtáky a frézky nasazujete buď přímo nebo pomocí šroubováku.

Reklama

Výhodou nástrojů Dremel je široká nabídka dalšího příslušenství, jako jsou nástavce pro přesné vrtání a frézování, stojan atd.

Dremel 3000 je pro hodně jemnou práci poměrně velký. Výrobce proto přibaluje praktickou ohebnou hřídel, jejíž zakončení dobře padne ruky. Na tuto hřídel si ale musíte přemontovat sklíčidlo. Upevnění nástrojů do klíčidla je přitom obvyklé – stisknete aretační tlačítko, povolíte hlavu a nástroj vložíte do otvoru.

Celkově lze nástroj Dremel 3000 doporučit pro nejrůznější použití. Využijí jej modeláři, elektrotechnici, kutilové a snad každý přitom ocení v této kategorii velký výkon a široký rozsah otáček. Nástroj se dodává v kufru a součástí příslušenství je kromě nástavců a pružné hřídele také praktický držák, který můžete upevnit na stěnu. Další výhodou nástrojů Dremel je široká nabídka dalšího příslušenství, jako jsou nástavce pro přesné vrtání a frézování, stojan atd

Důležité je příslušenství

Mikrovrtačku Dremel můžeme doporučit, i když na trhu najdete i jiné podobné produkty – například malé vrtačky značky Proxxon, které mohou být na jemnou práci vhodnější. Dremel je takový kompromis mezi jemným a robustnějším nástrojem.

Výhodou vrtaček Dremel je velké množství různého příslušenství a nástavců. Foto Dremel

V každém případě se ale vyplatí investovat také do dalšího příslušenství, kterého jsou plné hobbymarkety. Hodit se může také stojan, který z tohoto nástroje udělá malou stacionární vrtačku a také upínací držák na stůl. Ten umožňuje upevnit nářadí a při tvarování držet jen samotný výrobek. V prodeji jsou také nejrůznější nástavce pro přesné vrtání, vykružování a frézování a mnoho dalšího. Vrtačku Dremel tak snadno proměníte třeba v malou horní frézku nebo pilu.  

Při práci také nezapomeňte dobře nastavit otáčky. Ty závisí nejen na druhu upnutého nástroje, ale také na obráběném materiálu. Správně nastavené otáčky jsou pro kvalitní práci s těmito univerzálními nástroji klíčové.

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi