fbpx

Vlastní koupání do 4 týdnů? Laminátový bazén si postavíte snadno sami0

Pozvěte si k sobě na zahradu kamarády a slibte jim, že za měsíc je pozvete znovu – tentokrát ale na koupání. Postavit laminátový bazén totiž zvládnete hravě sami, tedy s jejich pomocí. Od vykopání základů až po usazení a zabetonování. Pusťte se do toho a za 4 týdny se koupejte ve vlastním bazénu.

Začněte výkopem základů

Partu šikovných známých nebo firmu s malým bagrem budete potřebovat hned na začátku. Vykopání základů vám zabere jeden nebo dva dny.

Protože jsou bazény z laminátu (tedy skelného vlákna a pryskyřice) pevné a odolné, jejich obvod nemusíte zpevňovat žebry. Výkop tak může být relativně úzký, stačí vám jen 20cm rezerva na každé straně skeletu.

Například pro usazení bazénu Malorka od firmy Bazény Relax s rozměry 6 × 3 metry potřebujete vykopat jámu o rozměrech 6,4 × 3,4 metru. Díky odolnosti laminátu vám na základovou desku stačí jen 10cm vrstva betonu s jednou kari sítí. Beton navíc nemusíte úplně vyhlazovat, pouze ho nahrubo srovnejte (tzv. shrňte) pomocí prkna nebo lišty.

Foto výkopu + foto položené betonové desky

Bazén usadíte holýma rukama

Místo jeřábu stačí sehnat šest až osm kamarádů, kteří s vámi bazén usadí. Při rozměru 6 × 3 × 1,4 metru laminátový bazén váží kolem 290 kg. Na horní straně navíc mají lem, za který lze skelet pohodlně vzít.

Pokud si na ruční usazení bazénu nakonec netroufnete, jsou připravené i na usazení jeřábem. Pod lemem mají speciální úchyty, díky kterým nehrozí poškození skeletu.

Foto usazení bazénu člověkem

Se zapojením technologií vám pomůžou odborníci

Ačkoliv si i filtraci, vyhřívání a osvětlení zvládnete zapojit sami, většina lidí to radši nechává na odbornících. Díky jejich zkušenostem totiž máte jistotu, že vše bude fungovat správně.

Nemusíte se obávat žádného zdržení. Pokud si termín dohodnete předem, technologie vám profesionálové zapojí za jeden den. Rovnou vás je také naučí správně používat.

Bazén snadno zafixujete suchým betonem

U laminátových bazénů, které jsou už z výroby zateplené, nemusíte řešit izolaci. Pokud je bazén zcela zapuštěný, není potřeba beton zpevňovat. Samotné betonování je snadné a zvládnete ho, i když jste ještě nikdy nic nebetonovali.

Jak na to? Napusťte do bazénu asi 30 cm vody. Jámu kolem skeletu pomalu zasypávejte suchou betonovou směsí a postupně dopouštějte bazén tak, abyste výškou betonu pomalu doháněli výšku hladiny vody.

Takto pokračujte asi do poloviny výšky bazénu a pak nechte směs do druhého dne odpočinout. Pak můžete dobetonovat zbytek.

Pokud byste betonovali moc rychle a přesáhli hladinu vody, může se vám bazén vyboulit dovnitř. V takovém případě jednoduše na bouli zevnitř zatlačte a laminát vyrovnejte.

Foto betonování bazénu

Dodělejte finální úpravy a začněte se koupat

Jakmile máte zabetonováno, zbývá už jen dodělat drobnosti jako obklady nebo vysetí trávníku kolem bazénu. A je hotovo. Od první poptávky uplynuly pouhé 3-4 týdny, takže můžete splnit slib a pozvat kamarády na letní koupačku.

Autor: Komerční sdělení