fbpx

Vláda ČR: V energetice se zaměříme na jádro0

Český stát do budoucna počítá s posílením role jaderné energetiky a menším využitím uhlí. Na okraj zájmu se dostaly obnovitelné zdroje energie.

Vláda na svém včerejším jednání aktualizovala Státní energetickou koncepci, v níž nyní počítá s vyšším využitím jaderné energie, která by se měla v budoucnu na výrobě elektřiny podílet více než z padesáti procent.  V této souvislosti si vláda klade za cíl urychlit přípravy a výstavbu dvou nových bloků v elektrárně Temelín a prodloužit životnost všech čtyř bloků v Dukovanech. Zde by také měl vzniknout blok pátý.

Reklama

Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby má současná vládní energetická strategie „dodržovat konzervativní směr, který by umožňoval uchovat ceny energií v České republice na přijatelných úrovních nejen pro průmysl, ale i pro rodiny a občany. Většina elektrické energie má pocházet z tuzemska, vláda chce v tomto segmentu podporovat energetickou soběstačnost České republiky.

Obnovitelné zdroje energie nejspíš ostrouhají

Vláda včera schválila i aktualizaci Národního akčního plánu ČR pro energii z obnovitelných zdrojů. Nový plán by měl minimalizovat ekonomické dopady pro odběratele energií, ale od roku 2014 i razantně snížit podporu zelené energii.  „Letos už nepočítáme s další zásadní podporou z veřejných prostředků. Energetická koncepce počítá s tím, že obnovitelné zdroje budou narůstat přirozeně,“ cituje server Vláda.cz  ministra Kubu. Větší podpory by se v budoucnu mohly dočkat jen bioplynové stanice navázané na živočišnou výrobu. Ty totiž pomáhají udržení a rozvoji zemědělství a přinášejí i další pracovní místa.

Zdroj: Vláda.cz

Autor: Redakce Nazeleno.cz