fbpx

Vítězem 12. ročníku soutěže E.ON Energy Globe je obec Hostětín0

Absolutním vítězem soutěže E.ON Energy Globe 2020 se stala moravská obec Hostětín, která je pověstná řadou úspěšně fungujících ekologických projektů. Mezi další vítěze patří třeba výrobce bylinných čajů nebo projekt, který sdružuje opraváře a servisy. Podívejte se s námi blíže na projekty, které tuto prestižní soutěž letos vyhrály.

Také letos vybírala odborná porota vždy dva finalisty soutěže v pěti kategoriích – Firma, Produkt, Obec, Stavba a Vzdělávání. O celkovém vítězi i vítězích jednotlivých kategorií pak rozhodlo hlasování veřejnosti. Zcela novou a samostatnou kategorií v soutěži je Čistý vzduch. „Myslíme si, že kvalita ovzduší je klíčová a chceme dělat vše pro to, aby vzduch v České republice byl čistější. I proto masivně podporujeme čistou mobilitu i fotovoltaiku a energie, kterou pro klienty kupujeme, pochází z celé čtvrtiny z obnovitelných zdrojů. Nová kategorie v soutěži ocení projekty, jež napomáhají právě zlepšení kvality vzduchu,“ uvedl Martin Záklasník, generální ředitel společnosti E.ON, která soutěž Energy Globe 2020 v Česku pořádá. A kdo se stal letošním vítězem?

Absolutní vítěz – obec Hostětín

Hlavní vítěz je letos kategorie Obec a jde vesnici Hostětín, která je uř řadu let známá svými úspěšně fungujícími ekologickými a komunitními projekty. Obec využívá šetrné veřejné osvětlení, které je projektováno tak, aby svítilo jen na chodníky a komunikace. Moderní plně cloněné lampy s vysoce účinnými sodíkovými výbojkami tím omezují produkci škodlivého světelného smogu.

Reklama

Sklad dřevní štěpky v Hostětíně

Obec v maximální možné míře využívá také obnovitelné zdroje energie. Fungují zde tři fotovoltaické elektrárny, přičemž většina solárních panelů je umístěna na stávajících budovách – hlavně na střeše moštárny a několika rodinných domech. Součástí obce je i výtopna na dřevní štěpku. O čistění odpadních vod se stará kořenová čistička.

Ekologickými sady obklopený Hostětín usazený v malebné a čisté krajině se díky svým ekologickým projektům, fungující moštárně, sušírně ovoce s tradiční technologií a vzdělávacímu centru stal mediálně proslulým. Místní ekologické projekty ovšem mohou být dobrým vzorem a příkladem ekologicky udržitelných postupů a realizací, kterých se nemusí bát ani jakákoli jiná obec bez ohledu na svou velikost.

Kategorie Produkt: Celorepubliková síť opravářů a servisů

Vítězem kategorie produkt je Opravárna – momentálně největší opravárenská síť v České republice. Aktuálně sdružuje 1 630 opravářů a servisů. Ti dokážou zákazníkovi pomoci třeba s prasklým displejem na mobilu, rozbitým vysavačem, ale také s renovací nábytku. Svou činností Opravárna přispívá k naplnění cílů evropského programu Green Deal, který by měl zajistit přechod na udržitelnější a ekologičtější hospodářství.

Od začátku svého působení Opravárna přijala asi 5 400 zakázek, přičemž se podařilo opravit více než polovinu, tedy asi 3 000 výrobků a spotřebičů, které dostaly „druhou šanci“ a nemusely skončit na skládce. Lidé služeb Opravárny nejčastěji využívají pro správku mobilních telefonů a notebooků (40 %), drobného elektra (30 %) a bílého elektra (20 %). Zbytek zakázek se pak týká především opravy hraček a oblečení.

Firma – výrobce bylinných čajů Sonnentor

Sonnentor patří k průkopníkům nejen ve výrobě koření a bylinných čajů, ale také v oblasti trvale udržitelného podnikání. Firma si vybudovala pozitivní pověst nejen vstřícným a korektním vztahem k zaměstnancům a dodavatelům surovin, ale také svými inovačními projekty. Sonnentor odebírá zelenou energii, provozuje solární elektrárnu a používá firemní flotilu elektromobilů a vozů na CNG.

Sídlo firmy Sonnentor

Areál firmy vznikl úpravou léta nevyužívaného brownfieldu bez zbytečného záboru nezastavěné půdy. Součástí jedné z budov je zelená střecha z ekologických materiálů. Na střeše výrobní haly je instalována solární elektrárna o výkonu 29 kWp, která poskytuje 7 % elektrické spotřeby firmy. Firma odebírá výhradně zelenou elektřinu z obnovitelných zdrojů.

Stavba – moderní klinika v Olomouci

Novostavba II. interní kliniky – gastroenterologické a geriatrické Fakultní nemocnice Olomouc je první nemocniční stavbou v České republice, která splňuje standardy pasivní budovy. Díky jejímu konstrukčnímu řešení je možné měnit vnitřní uspořádání kliniky podle aktuální potřeby a vývoje ve zdravotnictví. Jedná se tak o jedinečnou inspiraci pro další zdravotnická zařízení, jak skloubit potřeby náročného provozu se zodpovědným přístupem k životnímu prostředí.

Novostavba kliniky v Olomouci

Nová budova s podlahovou plochou 8 210 m2 disponuje průkazem energetické náročnosti budovy třídy B, což odpovídá spotřebě tepla na vytápění 8 kWh/m2/rok. Díky tomu na energiích každý rok ušetří nemocnice cca 1 milion korun. Zelená retenční střecha navíc zadržuje dešťovou vodu a pomůže i z hlediska tepelné regulace budovy.

Vzdělávání – online kurz Klimatická změna

První online kurz o klimatické změně z dílny Člověka v tísni je určen jak pro pedagogy, tak pro každého zájemce s přístupem k internetu. Přináší tudíž jedinečnou možnost proniknout do tématu samostatně a bez potřeby lektora. Kurz se skládá z celkem osmi samostatných kapitol, v nichž je možné se seznámit s různými úhly pohledu na projevy klimatické změny.

Dosavadní absolventi kurzu na něm oceňují především jeho odbornou a zároveň hravou formu. Jde zejména o video rozhovory, průběžné testové otázky v každé kapitole, názorné obrázky nebo grafy, které pomáhají vytvořit komplexnější obrázek týkající se klimatické změny.

Čistý vzduch – podpora zelených střech v Brně

Mnoho evropských měst si uvědomuje důležitost zelených střech pro čistotu ovzduší i kvalitu života ve městech a jejich výstavbu podporuje. V souladu s tímto trendem spustilo Brno jako jediné město v Česku dotační program, který pomáhá soukromým stavebníkům zelené střechy na jejich domech realizovat. Program, na který město vyčlenilo v posledních dvou letech vždy 19 milionů korun, využilo loni 105 zájemců a na území města tak vzniklo 22 nových zelených střech. Letos bylo uděleno dalších 14 příslibů a dokončit se podařilo 26 projektů.

Brno je v současnosti jediným městem v ČR, které finančně podporuje stavbu zelených střech

Autor: Redakce Nazeleno.cz