fbpx

Cítíte se unaveni a bez života? Zkuste zázrak z bulharského rumiště – kotvičník.0

Není náhoda, že Kotvičník zemní (Tribulus terrestris) užívali už v antickém Řecku, které bylo proslulé poněkud otevřenějším vztahem k sexualitě. Kotvičník získal přezdívku “zelená viagra” z pádného důvodu. Má totiž povzbuzující účinky na libido. Ale to rozhodně není všechno.  

kotvičník zemní
Kotvičník zemní a jeho extrakty běžně koupíte v e-shopech s bylinami. Můžete si jej ale vypěstovat také sami. Foto: Wikipedia.org, Forest & Kim Starr 

Zatímco v Řecku ho používali jako afrodiziakum, v Číně jím léčí “jen” játra i ledviny (ale kdo ví, co se poté děje doma) a Japonci zase bylinu užívají na zvýšení obranyschopnosti organismu. Jsou to právě písčité pláže Japonska a Číny, odkud Kotvičník pochází, dnes ho ale najdete na každém rumišti v jihovýchodní Evropě. Mimochodem za popularizací kotvičníku zemního jakožto účinného životabudiče stáli dříve bulharští sportovci.

Kotvičník zemní je také jednou ze zásadních bylin ajurvédy. Obsahuje ho třeba známý elixír Chyawanprash, který je považován za účinný potravinový doplněk pro zlepšení celkového zdraví a imunity.

Reklama

Dobrou zprávou pro všechny pěstitele je, že se mu bude dařit také u nás v Česku. Než se však pustíte do pěstování, přečtěte si, na co všechno je kotvičník dobrý.  

Povzbuzuje libido  

Kotvičník je známý hlavně pro svoje afrodiziakální účinky. Kromě toho, že zvyšuje libido, podporuje také psychickou pohodu, která je pro spokojený sexuální život stejně tak důležitá. Účinky na muže a ženy se však mírně liší. V mužském těle Kotvičník stimuluje produkci testosteronu, a to díky látkám zvané steroidní saponiny. Tyto látky potlačují hormonální receptory a tělo jako odpověď začne vytvářet více testosteronu.

Zlepšuje náladu a celkovou psychickou pohodu, zmírňuje deprese a úzkosti.

Pokles tohoto hormonu začínají pociťovat muži okolo 35. roku života. A není to nic příjemného.  Začínají se zakulacovat, ztrácejí chuť na sex, bývají mrzutí a v krajním případě upadají do deprese. Právě popíjení odvaru z kotvičníku může být na tyto problémy dobrým řešením. U žen kotvičník podporuje ženský hormon estrogen, ale v menší míře než testosteron u mužů. Zvýšená hladina estrogenu podporuje plodnost, tlumí příznaky menopauzy a odbourává tělesný tuk. Také u žen byly zaznamenány pozitivní účinky kotvičníku na libido.  

Jaké jsou další účinky Kotvičníku zemního?  

  • Podporuje imunitu  
  • Snižuje krevní tlak a cholesterol  
  • Rozšiřuje cévy 
  • Pomáhá při léčbě zánětu močového měchýře, ledvin k rozpouštění močových kamínků 
  • Podporuje trávení a detoxikuje játra 
  • Zlepšuje náladu, celkovou psychickou pohodu, zmírňuje deprese a úzkosti 

Pokud začnete kotvičník užívat, jeho účinky poznáte už po několika dnech – budete mít více energie. Pro další účinky si budete muset počkat trochu déle, ale vyplatí se být trpěliví a užívat ho pravidelně každý den.   

Pěstování kotvičníku zemního  

Výsev  

Kotvičníku se bude dařit v běžném zahradním substrátu, nebo lehčí propustnější písčité půdě. Typickým prostředím kotvičníku jsou stepi a savany, proto má rád sušší stanoviště a nezvládá přemokření. Semena (ukrytá v plodech) vysaďte do truhlíku nejdříve od konce března až do konce května, aby měly dostatek denního světla. Zakryjí se jen tenkou vrstvou země.

Klíčení  

Optimální teplota pro klíčení by měla být nad 20 °C, substrát udržujte neustále vlhký, ale ne přemokřený. Semena kotvičníku klíčí různě, první semena vyklíčí už asi za 10 dní, jiná i za několik týdnů nebo dokonce měsíců. Jakmile se objeví první rostlinky, na nic nečekejte a co nejdříve je vyrýpněte z truhlíku a rostlinku zasaďte do samostatného květináčku, jsou totiž náchylné na uhnívání. Substrát je důležité opět nepřemokřovat, ale udržovat vlhký.  

Růst  

Kotvičník zemní můžete pěstovat doma, ve skleníku i venku, pokud je teplo (nesvědčí mu chladné a deštivé počasí). Kotvičník obvykle začíná kvést, jakmile jednotlivé výhony dorostou délky okolo 5 cm. Nadzemní část rostlin můžete sklízet kdykoli, 10 až 20cm výhony usušte ve stínu na suchém a vzdušném místě. Plody dozrávají postupně.

Jak kotvičník užívat? 

Z celých plodů nebo nati si můžete připravit čaj tak, že dvě čajové lžičky zalejte 250 ml horké vody a necháte 15 minut louhovat.  Šálek kotvičníkového čaje si dopřejte jednou nebo dvakrát za den. Pro ještě větší účinky můžete užívat také extrakt z kotvičníku formou kapslí. Extrakt z kotvičníku běžně zakoupíte ve specializovaných e-shopech.

Další užitečné bylinky na Nazeleno:

Autor: Helena Ježková