fbpx

Partneři sekce

Virtuální baterie pomáhá s efektivitou solární elektrárny. Není však zadarmo0

Virtuální baterie umožňuje akumulovat energii vyrobenou v domácí solární elektrárně, aniž byste museli fyzicky vlastnit drahý akumulátor. Jak to funguje a jaké jsou výhody a nevýhody této služby?

Virtuální baterie využívá pro akumulaci elektřiny síť distributora. V případě přebytků do sítě dodáváte elektřinu, stejný počet kilowatthodin pak můžete spotřebovat
s různou slevou .

Domácí fotovoltaická elektrárna je dobrým prostředkem k větší energetické nezávislosti a úsporám. S energií ze slunce je ale jedna zásadní potíž. Slunce nesvítí vždy a výroba elektřiny se příliš nekryje s její spotřebou v domě. Nejvíce energie vám totiž solární elektrárna vyrobí přes den, kdy většinou nejste doma. Naopak večer, kdy elektřinu potřebujete nejvíce, už slunce nesvítí. Právě proto je většinou součástí domácí solární elektrárny také nějaká akumulace energie.

Slunce nesvítí vždy a elektřinu potřebujete hlavně večer. Virtuální baterie to zčásti řeší.

Může to být třeba elektrický bojler. V takovém případě vám solární elektřina vyrobená přes den ohřeje teplou vodu, kterou můžete kdykoli později využít. Často se také domácí solární elektrárny doplňují o akumulátor, který se přes den nabije a večer z něj čerpáte elektřinu. Relativní novinkou jsou pak virtuální baterie, které v česku nabízí mimo jiné energetické společnosti E.ON a ČEZ.

Reklama

Virtuální baterie ukládá elektřinu do distribuční sítě

Virtuální baterie funguje ve výsledku stejně, jako běžný akumulátor. Pro „uskladnění“ energie se však nepoužívá baterie, ale elektrická distribuční síť. V reálném provozu vše funguje tak, že nevyužitá elektřina se z vaší domácí solární elektrárny odesílá zpět do sítě, kde ji využívá někdo, kdo ji zrovna potřebuje. Tuto dodanou energii, kterou vám přesně změří elektroměr, si pak později můžete „zdarma“ spotřebovat.

Virtuální baterie nahrazuje běžný akumulátor, který je zatím stále poměrně drahý. Na obrázku je domácí akumulátor společnosti Nissan. Foto Nissan

Virtuální baterie je vlastně taková obdoba netmeteringu – tedy zjednodušeně řečeno měření a účtování elektřiny na základě rozdílu výroby a spotřeby. V praxi totiž virtuální baterie funguje podobně. Akumulovaná elektřina se vám „ukládá“ na konto, a při spotřebě z toho konta přednostně čerpáte.

Virtuální baterie pracuje se silovou elektřinou

Výše uvedené informace zní docela dobře, ale už je zmíněné slovo „zdarma“ v uvozovkách dává tušit, že tady bude drobný háček. Doma vyrobenou elektřinou si totiž virtuální baterii sice „nabijete“, ale při čerpání je zdarma pouze silová energie. Ta ale tvoří pouze část celkové ceny za elektřinu. I při čerpání elektřiny z virtuální baterie proto platíte například distribuční poplatky nebo příspěvky na obnovitelné zdroje. Ano, takže jste vlastně vyrobili elektřinu z obnovitelného zdroje – domácí solární elektrárny – za jejíž čerpání zaplatíte příspěvek na obnovitelné zdroje…

Navíc musíte k těmto nákladům připočítat poplatky za službu. Například u společnosti E.ON platíte 588 Kč za uloženou MWh, u ČEZ neplatíte nic, ale energii zpět čerpáte za 40 % ceny silové elektřiny. Třetí provozovatel virtuální baterie Bohemia Energy se za uloženou MWh nechá zaplatit 363 Kč.

Jak je vidět, virtuální baterie není až tak výhodná, jak by se mohlo z letmého pohledu na propagační materiály provozovatelů zdát. Pokud ale vlastníte domácí solární elektrárnu připojenou k elektrické distribuční síti a nechce se vám investovat do stále ještě drahých akumulátorů, mohou být tyto služby dobrým prostředkem, jak provoz svého zařízení ještě více zefektivnit.

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.