fbpx

Partneři sekce

Viessmann testuje mikrokogeneraci pro rodinné domy0

Firma Viessmann testuje v praxi mikrokogeneraci pro rodinné domy. Mikrokogenerace Viessmann je kombinací ze Stirlingova motoru s volným pístem a vysoce efektivního plynového kondenzačního kotle. Kolik energie dokáže mikrokogenerace Viessmann vyrobit?

S řadou právě zahájených praktických zkoušek žene Viessmann kupředu vývoj mikrokogeneračních systémů na bázi Stirlingova motoru. Testování v praxi probíhá v typických rodinných a dvougeneračních domech a v úzké spolupráci s odbornými firmami zaměřenými na sanitu, vytápění a klimatizaci. Cílem je otestovat komponenty a funkce přístrojů v každodenním provozu a využít takto získané poznatky k dalšímu vývoji.

„Základní termický výkon mikrokogenerace činí 6 kW.“

Mikrokogenerace Viessmann je kombinací ze Stirlingova motoru s volným pístem a vysoce efektivního plynového kondenzačního kotle. Stirling s volným pístem pracuje bez klikové hřídele v hermeticky uzavřeném systému, ve kterém se jako pracovní médium používá  hélium. Pohyb pístu se v integrovaném lineárním generátoru přeměňuje na elektrickou energii, odpadní teplo motoru se využívá k vyhřívání obytné místnosti a ohřevu pitné vody. Přitom se dosahuje celkové účinnosti 97% (Hs).

Firma Viessmann testuje mikrokogenerační systémy v praxi
Firma Viessmann testuje mikrokogenerační systémy v praxi

Základní termický výkon mikrokogenerace činí 6 kW. Tak je tento přístroj přesně sladěn s potřebou tepla rodinných a dvougeneračních domů s maximálním topným zatížením podle DIN EN 12831 do přibližně 24 kW a hodí se zejména pro modernizaci topení. Mikrokogenerace Viessmann pokrývá v těchto budovách potřebu základního tepelného zatížení, dosahuje tím dlouhé doby chodu a pracuje tak mimořádně hospodárně. Je-li potřeba vyšších topných výkonů, dodá integrovaný plynový kondenzační kotel navíc až 18 kW.

Dlouhá doba chodu také znamená, že se proud vyrábí přiměřeně dlouho. Elektrický výkon mikrokogenerace činí 1 kW. Tím přístroj pokryje potřebu základního zatížení v domě. Nepotřebný proud se napájí do elektrické sítě. Jak elektrický proud pro vlastní potřebu, tak napájený proud jsou finančně podporovány podle zákona o kogeneraci.

Mikrokogenerační jednotka Viessmann
Mikrokogenerační jednotka Viessmann

Kompletní program s kogenerační technikou

Efektivní, šetrná k ovzduší a hospodárná – decentrální výroba tepla a elektrické energie pomocí kogenerace – je důležitou alternativou pro budoucí zajištění dodávek energie. Z tohoto důvodu nabízí Viessmann kromě vysoce efektivních kondenzačních systémů, kotlů na biomasu, tepelných čerpadel a solárních systémů i přístroje a zařízení pro kombinovanou výrobu elektrické energie a tepla. Výkonové rozpětí sahá nyní od 18 do 401 kWel, popř. od 36 do 549 kWth v případě kogeneračních jednotek s provozem na plyn – kromě toho jsou k dispozici i provedení pro provoz s bioplynem – stejně tak do 1,5 MWel (13 MWth) u kotlů na spalování dřeva s připojenou parní turbínou (ORC proces: Organic Rankine Cycle).

Autor: Komerční sdělení