fbpx

Větrná elektrárna, o které ani nevíte. V Irsku taková vyrábí energii pro čtvrt milionu domácností0

Umíte si představit pohromadě 102 větrných turbín? Největší elektrárna na otevřeném moři nově vyrostla v Irsku a místní dobře vědí proč. Vítr je podobně jako slunce nevyčerpatelný a zadarmo. V Saúdské Arábii zase vsadili na slunce a postavili největší solární elektrárnu.

Saúdská Arábie a Velká Británie – co je spojuje? Zdánlivě velmi rozdílné země mají přeci jen něco společného. Obě totiž vsadily na obnovitelné zdroje energie. V Saúdské Arábii nedávno vyrostla největší solární elektrárna a na britském pobřeží zase zprovoznili největší off-shore větrnou farmu.

Největší solární elektrárna na světě je na střeše saúdskoarabské univerzity

Saudská Arábie myslí na budoucnost. Země, která si životní standard rapidně zvýšila díky ropě, už totiž nespoléhá na její věčné zásoby. Raději vymýšlí, jak svou vlastní závislost na ní co nejvíc snížit a ropu za co nejlepší peníz prodat do světa. Při cenách více než 100 dolarů za barel to vlastně tak těžké není. A vlastní spotřebu ropy řeší alternativně – třeba výstavbou solárních elektráren.

Reklama


Největší solární elektrárna vyrostla na střechách rijádské univerzity pro ženy. Foto: greenonetec.com

V saúdskoarabském Rijádu nyní vyrostla solární elektrárna, která dokonce porazila všechny ostatní co do velikosti. Plných 36 000 metrů čtverečních, tedy velikost pěti fotbalových hřišť za 14 milionů dolarů vyrobí dostatek energie pro ohřev vody pro univerzitu se 40 000 studenty. Elektrárna je součástí projektu univerzity pro ženy Princess Noura Bint Abdulrahman v Rijádu, která se má díky využití řady dalších novinek stát výkladní skříní inovativních zelených technologií.

Každý ze solárních panelů má 10 metrů čtverečních a váží 170 kilogramů. Aby přečkaly náročné povětrnostní podmínky a větrné bouře, jsou opatřeny transparentním nátěrem a na střechy připevněny pomocí speciálního montážního systému. Tady zkrátka není radno nechat nic náhodě.

Největší off-shore větrná elektrárna je v Irsku

I na západ od naší země hojně rostou elektrárny využívající obnovitelné zdroje. V dubnu letošního roku byla třeba dokončena doposud největší off-shore větrná farma Walney v Irském moři. 102 turbín o kapacitě 367 megawattů tu postavili v rekordním čase kratším než šest měsíců. V porovnání s prvními podobnými elektrárnami, jejichž stavba trvala třeba ve Spojených státech více než 10 let, je to až překvapivé.


Off-shore větrná elektrárna v Irském moři. Foto: dongenergy.com

Větrná farma Walney na východním pobřeží Irska teď vyrábí elektřinu pro 320 000 domácností, svému prvenství co do velikosti se ale zřejmě nebude těšit dlouho. Do konce letošního roku mají Britové dokončit další větrnou farmu London Array na pobřeží Kentu, která jen v první fázi bude čítat 175 turbín s kapacitou 630 MW. Velká Británie pospíchá vstříc obnovitelným zdrojům na plné obrátky.

Autor: Redakce Nazeleno.cz