fbpx

Větrejte úsporně: Ventilace, která šetří energii0

Bez vzduchu se neobejdeme. Větráním okny ale přicházíme zvláště v zimě o drahé teplo. Jak větrat úsporně? Řešením je ventilace, která šetří energii.

Turbowent – zařízení, které nepotřebuje kabely, není napojeno na elektrické ventilátory. Turbowetny jsou energeticky úsporné, ekologicky přínosné a zajišťují bezprůvanové větrání budov.

Současná doba je typická tím, že stále větší část populace vyhledává nejrůznější formy energetických úspor. A to nejen v oblasti nákladů na vytápění. Jednou z možností, jak ušetřit elektrickou energii je ventilační zařízení turbowent.

Reklama

Co to je Turbowent

Turbowent je zařízení v podobě rotující hlavice, která se otáčí pomocí síly větru. Právě působením této přírodní síly vzniká podtlak, který odtahuje vzduch z větrací šachty či komína. Kromě hlavice je výrobek tvořen základnou většinou čtvercového tvaru, mezi ní a hlavicí je spojovací část nazývaná krk, do níž je vsazeno ložiskové uložení a hřídel s pojistným šroubem. Výrobním materiálem je hliník nebo nerez. Efektivita zařízení je ovlivněna jeho velikostí, tedy průměrem hlavice, dále pak také samotnou rychlostí větru, který je uvádí do pohybu. Zlepšení odtahu vzduchu je velice žádoucím jevem především ve větracích šachtách bytových domů. Použití turbowentu je možné také na komínech, kde jím lze optimalizovat odtah zplodin vznikajících provozem plynových kotlů.

Kde větrat pomocí systému turbowent

Turbowent má plnit v prvé řadě funkci větrací, takže se nedoporučuje aplikovat jej tam, kde komínem odcházejí zplodiny z tuhých paliv. Mohlo by totiž dojít k zanesení úzkých mezer mezi lamelami rotační hlavice, což je pro uživatele vysloveně nebezpečné. Navíc by takové řešení nebylo ani ekonomicky vhodné, protože tím roste spotřeba paliva. Existuje ovšem ještě varianta tzv. stabilizátorů komínového tahu, kterými lze snižovat také náklady na topení pevnými palivy. Použitím turbowentu odpadá nutnost používat pro ventilaci energeticky náročné elektrické ventilátory.

Uživatel tedy ušetří energii a zároveň zvyšuje komfort svého bydlení, které je zbaveno nepříjemného hluku elektrických ventilátorů. Rotační pohyb je tichý a odtah vzduchu může uživatel regulovat přímo z pohodlí domova. Předností zařízení je také montáž, jejíž náročnost je znatelně jednodušší ve srovnání s elektrickými ventilátory, jejichž kabelové rozvody je třeba montovat do někdy jen obtížně přístupných větracích šachet.

Turbowent místo rekuperace

Aktuálním trendem týkajícím se bytových a zejména panelových domů je zateplování a výměna oken. V souvislosti s tím může docházet k nepříznivým změnám vnitřního klimatu v bytech. Vlhkost již z obytných prostor neodchází jako v minulosti a uživatelé zatepleného domu se musejí přizpůsobit jiným podmínkám pro větrání. Narušení klimatu v bytě je nepříjemná komplikace pro lidi trpící alergiemi a hrozí také rozšíření výskytu plísní. Turbowent může v této situaci působit jako účinný faktor, protože neustále větrá, a to bez průvanu, takže dokáže nežádoucí vlivy eliminovat.

Autor: Redakce Nazeleno.cz