fbpx

Venkovní rolety, nebo žaluzie? Poradíme s výběrem venkovního stínění0

Také jste vždycky snili o tom, že doma budete mít velká okna, abyste si mohli po celý den užívat světla a výhledů ven? Pokud si svůj sen právě plníte, zvažte i pořízení venkovního stínění.

Velkoformátová okna jsou součástí dnešních moderních novostaveb. Poskytují dostatek denního světla a přímo vybízí k pohledům ven – třeba do zeleně. Odhlédneme-li však od estetické funkce oken, měli bychom k nim zvážit pořízení venkovního stínění. Dát přednost venkovním roletám, nebo žaluziím? Vysvětleme si, v čem se venkovní rolety a žaluzie liší.

Venkovní žaluzie

Doplněk exteriéru, který dokáže velmi dobře regulovat intenzitu světla, jak zrovna potřebujete. Tyto žaluzie, které však zdobí okna zvenku, se postarají také o dostatek soukromí a zatemnění místností, když chcete v noci spát potmě, ale ulici vám lemují pouliční lampy.

A mají v sobě i inteligentní prvek: rolety opatřené tepelnými čidly reagují na počasí a efektivně se vytahují a zatahují tak, abyste od podzimu do jara protopili co nejméně.

Venkovní rolety

Stejně dobře si s regulací osvětlení poradí i venkovní rolety. Jejich osvědčenou funkcí – a také důvodem, proč jsou natolik oblíbené – je tepelná izolace. Hliníkové lamely vyplněné PUR pěnou dokáží v zimě udržet teplo z topení uvnitř domu. V létě naopak zabraňují ostrému sluníčku pronikat do interiéru, a tudíž se pokoje zbytečně nepřehřívají.

Další z mnoha výhod lamel je jejich schopnost uzamykat se do sebe. Tím získávají další novou funkci – stává se z nich jeden celistvý a pevný pancíř, který odolává silnému větru či krupobití. Pevné sevření lamel venkovních rolet chrání okna před poškozením a prokazatelně jim navíc prodlužuje životnost.

Sáhnete-li po elektronicky ovládaných roletách, i tady se můžete spolehnout na povětrnostní a tepelná čidla, která naslouchají aktuálnímu počasí a dle toho se vytahují či zatahují.

Sečteno, podtrženo, venkovní rolety vítězí na plné čáře zejména ve chvíli, kdy potřebujete:

  • zabránit přehřívání místnosti
  • nebo naopak udržet teplo uvnitř domu co nejdéle
  • zcela zatemnit prostory
  • utlumit ruch přicházející z venku
  • ochránit svůj domov před špatným počasím či zloději
  • prodloužit si životnost oken

Pokud od venkovního stínění očekáváte pouze to, že bude regulovat množství světla, pak jděte směle do předokenních žaluzií. Pokud však máte požadavků na dovednosti stínění více, vyplatí se investovat do venkovních rolet.

S až 50tisícovou dotací, kterou na rolety můžete získat v rámci projektu Zelená úsporám na venkovní stínění, se vám tato investice vrátí brzy.

Pro nezávaznou kalkulaci kontaktujte některého z výrobců venkovních rolet – například českou firmu BUILDING Shutter Systems, která vyrábí kvalitní stínění ve Velké Bíteši pod značkou Minirol.

Autor: Komerční sdělení