fbpx

Velkoplošné sálavé chlazení: Pro horké léto a alergiky0

Otázka klimatizace domu nebyla v letošním neobvykle chladném létě zrovna na pořadu dne. Momentálně navíc již spíše řešíte vytápění v blížící se zimě. Systémy chlazení a vytápění se však dají spojit dohromady a vy tak budete připraveni na jakékoli rozmary počasí! Podívejte se, jak vše funguje.

Letošní léto určitě neproběhlo podle představ většiny Středoevropanů. V relativně chladném létě proto částečně zapadla dříve často probíraná otázka vhodného systému chlazení či klimatizace vnitřních prostor rodinných domů, ale i administrativních budov. Přesto se i letos, stejně jako každý rok na trhu objevila další zařízení, která dokáží klimatizovat. Jde většinou o jednoduché mobilní klimatizační jednotky. Ty však mají tři zásadní nevýhody – jsou hlučné, víří prach a nezajistí efektivní vytápění v zimě.

„Při využití kapilárních rohoží se uskutečňuje 80–90 % chlazení sáláním bez pohybu vzduchu a víření prachu.“

Komplexním řešením chlazení místností jsou velkoplošné nízkoteplotní stěnové systémy využívající funkci sálání. Jejich zásadní výhodou je, že jsou bezhlučné, udržují rovnoměrnou teplotu v celé místnosti a nevíří prach, což je důležité především pro stále rostoucí počet alergiků. Navíc v zimě fungují jako vytápění, což výrazně snižuje investici. Takovýto systém založený na polypropylenových kapilárních rohožích dodává na českém trhu firma G-TERM

Kvalita prostředí na prvním místě

Systém velkoplošného sálavého chlazení pomocí kapilárních rohoží vychází vstříc stále náročnějším požadavkům na kvalitu pracovního i obytného prostředí. Přestože doma či v zaměstnání není vždy bezprašné prostředí, při využití kapilárních rohoží, na rozdíl od klasické klimatizace, se tento prach nevíří.

Kapilární rohože se výborně přizpůsobí jakémukoli tvaru stavební konstrukce
Kapilární rohože se výborně přizpůsobí jakémukoli tvaru stavební konstrukce

Při využití kapilárních rohoží se uskutečňuje 80–90 % chlazení sáláním bez pohybu vzduchu, víření prachu a tím i bez možného přenosu roztočů potrubím vzduchotechniky. Zbylá, velmi malá část chlazení se uskutečňuje konvekcí, tedy cirkulací vzduchu. Tato cirkulace je ale přirozená, na rozdíl od nucené u klasických klimatizací. Pro alergiky a astmatiky je tak s kapilárními rohožemi zajištěno zdravé prostředí.

Velkoplošné sálavé chlazení: Systém dva v jednom

Systém s kapilárními rohožemi je možné využít jak pro chlazení, tak pro vytápění, případně jako sdružený prvek. Instaluje se především do stropu při využití funkce sálání. Díky tomu dosahuje rovnoměrné teploty v prostoru celého interiéru.

Funkci chlazení i vytápění v jednom systému lze využívat při spojení systému kapilárních rohoží s tepelným čerpadlem. Díky tomuto spojení lze velmi jednoduše a efektivně zajistit v létě funkci chlazení a v zimě vytápění. To vše při snížení investice do dvou systémů a udržení minimálních provozních nákladů.

Systém velkoplošného chlazení a vytápění se instaluje především do stropu při využití funkce sálání
Systém velkoplošného chlazení a vytápění se instaluje především do stropu při využití funkce sálání

Do novostavby i při rekonstrukci, do rodinného domu i administrativní budovy

Důležitou předností při instalaci systému s kapilárními rohožemi je vynikající přizpůsobivost tvarům stavební konstrukce. Montáž se navíc obejde bez dalších významných přídavných prvků. Základem systému je síť tenkých ohebných polypropylenových kapilár (trubiček), které jsou spojeny do sběrnic po jednotlivých standardizovaných blocích s velmi velkým rastrem a jsou zabudované do konstrukcí. V trubičkách proudí voda – pro chlazení zhruba při teplotě 16/19 °C, pro vytápění je to pak 30/36 °C

Systém je možné instalovat několika způsoby. Nejpoužívanějším je připevnění na sádrokartonový podhled či strop a omítnutí vrstvou sádrové omítky. Další možností je umístění rohoží nad sádrokartonový podhled. Kapilární rohože je možné také rovnou zalít do betonové stropní konstrukce. Způsob instalace záleží především na typu stavby. Je tak možné jej variabilně přizpůsobit konkrétnímu typu. Systémy velkoplošného chlazení a vytápění již v současné době využívají desítky nových i rekonstruovaných rodinných domů, administrativní budovy i průmyslové areály.

Autor: Komerční sdělení