Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Veletrh For Therm ukázal hlavně automatické peletové kotle

Souběžně s veletrhem For Arch se minulý týden na letňanském výstavišti konala také akce For Therm. Na ní se prezentovali někteří dodavatelé a výrobci otopné techniky.

23. 09. 2013 | redakce Nazeleno.cz

Ve zkratce:

Na veletrhu For Therm byla k vidění zejména celá řada kotlů na tuhá paliva. Výrobci se soustředili hlavně na prezentaci nízkých emisí svých kotlů, trendem je také inteligentní regulace a jen minimální údržba.

Vzhledem k nejvíce vystavovaným produktům by si návštěvník veletrhu For Therm mohl myslet, že se ocitl někde ve Skandinávii či Kanadě. Nejvíce zde totiž byly vidět hlavně nejrůznější kotle na tuhá paliva a také kamna. Několik tradičních výrobců také ukázalo plynové kondenzační kotle a zásobníky na ohřev teplé vody. Poněkud méně byla zastoupena kategorie tepelných čerpadel.

Důraz na emisní třídu kotlů

Důvodem velkého počtu vystavených peletových kotlů je nejspíš dotační program Nová zelená úsporám, díky němuž je možné na tato zařízení obdržet dotaci ve výši až 100 000 Kč. Dalším z důvodů může být rozsáhlá prezentace oborového klastru česká peleta, v jejím rámci vystavovalo mnoho dodavatelů technologií na topení biomasou. 

Prezentace českého výrobce kotlů Atmos

Z prezentací výrobců je patrná jasná snaha zdůraznit emisní třídu kotlů. Právě ta se v současnosti díky přísnějšímu zákonu o ochraně ovzduší, který nyní více zohledňuje tradiční zimní problém českých vesnic a malých měst - znečištění vzduch díky špatným lokálním topeništím a využívání nevhodných paliv. Od nového roku se budou moci prodávat jen kotle na tuhá paliva splňující třetí emisní třídu. I tyto kotle zde bylo možné vidět. Prezentované novinky však nejčastěji splňovaly ještě přísnější čtvrtou a někdy dokonce i pátou emisní třídu. Takto přísných emisních limitů už podle vyjádření některých vystavujících není jednoduché dosáhnout a tyto kotle jsou samozřejmě i technologicky složitější. Vždy jde o automatický kotel s dobrou regulací.

Běžnou součástí kotlů na tuhá paliva je nyní také elektronická regulace.  

Dalším zajímavým trendem v oblasti kotlů na tuhá paliva  je  stále lepší modulace výkonu. Nové modely kotlů na pelety by měly umožnit rychlejší náběh od zapálení na plný výkon v několika minutách a podobně také i velmi rychlé odstavení, protože ve spalovací komoře je vždy jen nezbytné množství paliva. S modulací souvisí také regulace, kotle na tuhá paliva je nyní snadné zapojit do otopné soustavy a využívat ekvitermí regulace výkonu.

Výrobci vystavovali také přestavbové sady s jejich pomocí vytvoříte z běžného kotle automatický peletový kotel. 

Výrobci také zdůrazňují jen minimální údržbu kotlů. Hořáky není nutné často čistit, popela je jen málo. Peletky v zásobníku běžné velikosti vydrží většinou tři dny provozu. V rámci klastru Česká peleta se pak prezentoval systém dovozu peletek speciální cisternou až do domu.

Radiátory s retro vzhledem jsou vděčným výstavním exponátem, jejich praktická aplikace do interiéru ale může být esteticky problematická.

 

Teplovzdušná kamna jsou populární hlavně v rekreačních objektech. Jejich moderní varianty jsou vybaveny sekundárním spalováním. Chtěli byste ale kamna s názvem Sattan?

Krbová kamna finského výrobce Tulikivi. Pro akumulaci tepla využívají mastek, který má až 9 krát lepší akumulaci než běžné materiály. Samozřejmostí je také vysoká kvalita zpracování. Kamna jsou to opravdu krásná, zaplatíte za ně ale odpovídající cenu (cca od 170 000 Kč výše)

Související články

Tagy: Vytápění, Krby, Kamna, Plynové kotle

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií

Katalog firem

KERNER s.r.o.

Rodinná firma s tradicí od roku 1926 vyrábí dřevěná eurookna, francouzská okna, posuvné terasové dveře…

<!-- -->
Družstevní závody Dražice – strojírna s.r.o.

Značka DZ Dražice, která existuje již od roku 1956, je zárukou kvality, výkonu a hodnoty ohřívače vody.…

<!-- -->
THERMOIL s.r.o.

Prodáváme ekologický topný olej s certifikátem kvality po celé ČR za nejnižší ceny. Zajišťujeme dodávku,…

<!-- -->
Conergy Česká republika, s. r. o.

Conergy je dodavatelem fotovoltaických řešení ze systémových komponentů vyráběných v závodech v Německu.…

<!-- -->
Lindab s.r.o.

Výrobce a dodavatel lehkých střešních krytin, okapového systému, rovinných a trapézových plechů, systému…

<!-- -->
Chcete být na tomto místě? Zvolte zvýhodněný zápis!