fbpx

Veganská kosmetika má úspěch nejen mezi vegany0

Veganství je většině z nás známé především jako alternativní forma stravování. Pravdou ale je, že to je pouhá část filosofie, kterou tento životní styl vyznává.

Ti znalejší vědí, že nejíst maso a další živočišné produkty, včetně mléka, vajec či medu, není to jediné, na čem veganství staví. Jedná se o mnohem širší filosofii, jejíž vyznavači nechtějí, aby se zvířata využívala k lidské výrobě čehokoliv, tedy nejen jídla. Nenosí kožené boty, protože jsou z usně. Stejně tak hledají kosmetiku, ve které se nepoužívají žádné živočišné, ale výhradně rostlinné produkty. Veganská kosmetika je tak vyrobena pouze z rostlinných složek, což vyhledávají nejen vegani, ale i řada zákazníků s ekologickou orientací a hledajících co nejzdravější kosmetiku.

Konvenční kosmetika využívá celou řadu živočišných polotovarů. V té veganské je nenajdete

Mléko, ovčí lanolin, sádlo, včelí vosk, med, hovězí, rybí i kuřecí kolagen, keratin z rohů, kopyt a peří, dokonce placenta z děloh jatečných zvířat – to vše obsahují běžné kosmetické výrobky. Veganská kosmetika je těchto produktů prosta, rozhodně však proto není méně účinnou. Každou živočišnou složku lze v kosmetice bez ztráty účinnosti nahradit složkou rostlinnou. Často jde o kvalitní rostlinná másla a oleje. S oblibou se používá bambucké a kakaové máslo, kokosový a jojobový olej, též sójové mléko nebo gel s aloe vera.

Veganské mohou být i svíčky

Vyznavači veganství často řeší i problémy, které by nás nenapadli – svíčky. Parafinové svíčky produkují velké množství sazí, nepokládají se za zdravé, a tak se dnes nahrazují svíčkami ze včelího vosku. Ty však vegani používat nechtějí. Vhodné svíčky pro vegany přitom existují – jde o sojové svíčky. Ty jsou čistě rostlinného původu, produkují až o 90 % méně sazí než parafínové a dokážou přitom hořet až o polovinu času déle. Nejsou toxické a příjemně voní i bez různých parfemací.

TIP: Veganskou kosmetiku i sójové svíčky nabízí e-shop Notino.cz.

Autor: Komerční sdělení