fbpx

Váza a čistička vzduchu v jednom. Pere, zdobí a je i výkonnější0

Že rostliny čistí vzduch, víme dlouho. Francouzský designér a vědec se rozhodli tuto schopnost urychlit a využít. Výsledkem je překvapivé zařízení – váza a čistička vzduchu v jednom. Navíc několikanásobně účinnější než běžné přístroje.

Používat vázu zároveň jako čističku vzduchu a čističku vzduchu jako vázu? Na první pohled trochu šílená představa, ve skutečnosti však geniální kombinace. Překvapivé spojení přírody a člověkem vyvinuté technologie může dohromady vytvořit účinné a designově zajímavé zařízení. Dokazuje to domácí čistička vzduchu Andrea, která podle tvůrců funguje mnohokrát účinněji než běžné čističky.

„Čistička odstraňuje nečistoty ze vzduchu účinněji než uhlíkové i HEPA filtry.“

Reklama

„Proč nepomoci rostlinám a jejich přirozenou schopnost filtrovat a čistit vzduch kolem sebe trochu neurychlit?“ řekli si tvůrci zajímavého zařízení. Francouzský designér Mathieu Lehanneur a harvardský profesor David Edwards dali hlavy dohromady a svůj experiment z roku 2007 převedli do technologie aplikované do speciální čističky, která účinně odstraňuje toxiny ze vzduchu.


Mechanický větrák prohání vzduch kolem rostliny uvnitř. Foto: andreaair.com

Čistička, která je na americkém trhu dostupná od roku 2010, využívá nový vzduchový filtr, který zlepšuje přirozenou filtrační schopnost rostlin tím, že ji celkově urychluje. Mechanický ventilátor prohání vzduch kolem listů rostliny a prostřednictvím půdy a kořenů toxiny vylučuje do vodního zásobníku.

Rostlinná čistička neustále čerpá znečištěný vzduch z okolního prostředí a prostřednictvím biochemické transformace skrze přirozenou aktivitu rostliny eliminuje znečištění. Voda a půda vytváří vícestupňový systém, který čistí vzduch od škodlivých toxinů, které mohou dráždit lidské plíce a být pro člověka škodlivé. Vzduch v místnosti se tak průběžně čistí a okysličuje rychleji, než jak by to zvládla rostlina bez pomoci.


Účinná rostlinná čistička vzduchu je zároveň zajímavým designovým prvkem do bytu.  Foto: andreaair.com

A jaké jsou výsledky testovacích experimentů? Tak například odstraňování jedovatého formaldehydu, který se uvolňuje z mnoha spotřebních produktů, zvládá čistička o 360 % lépe než samotné rostliny. Je také několikanásobně účinnější i v porovnání s uhlíkovými a HEPA (high efficiency particulate air filter – vysoce účinný filtr vzduchových částic) filtry.

Čistička spojující přírodu vkusný styl tak zvládá vytvořit zdravé ovzduší v místnosti pro celou rodinu. „Lidé dnes nakupují čističky a pak jdou a koupí vázu,“ říká Tom Hadfield, který čističku představuje. „Myslíme si, že budoucnost čištění vzduchu v interiéru může spojovat obojí,“ dodává vzápětí.


Do čističky můžete umístit různé rostliny. Foto: andreaair.com

Autor: Jana Poncarová