fbpx

Vánoční stromek, kterým potěšíte přírodu0

V období adventu se snažíme vybrat ten nejkrásnější stromek, který o Vánocích zútulní náš domov. A jakmile zamáváme Třem králům, skončí velmi často vyhozený u popelnice, na ulici nebo někde v křoví. Málokdo totiž s vánočním stromkem naloží tak, jak se správně má, případně si vybere jeho ekologičtější variantu. Chcete oslavou svých Vánoc udělat radost i přírodě? Podívejte se na naše rady.

Zdroj: Pexels

Cesta vánočního stromku od semínka až do našeho obýváku není vůbec krátká. Alespoň 2 roky stráví semínka úpravou a sušením, 5 let pak sazeničky rostou ve školce a asi 7 let v lese nebo na speciálních plantážích. Poté se uříznou, odvezou, prodají a poté, co splní svůj krátký účel, se stanou odpadem.

Uříznutý stromek po Vánocích správně zpracujte

Nedokážete se vzdát čerstvě uříznutého zeleného stromu? Pak si pořiďte alespoň ten s certifikátem FSC, který zaručuje, že byl stromek získaný legální cestou a rostl bez použití umělých hnojiv a pesticidů.

Reklama

Po Vánocích pak stromek zkompostujte nebo odvezte do sběrného dvora, kde z něj vznikne humus nebo mulčovací kůra. Nenechávejte ho povalovat u popelnice, stejně jako se ho nesnažte rozsekat na malé části a nacpat do směsného odpadu.

Zdroj: Pixabay

Podívejte se také na tento náš článek, ve kterém najdete hned několik zajímavých tipů, jak z vánočního stromku vytvořit zajímavé dekorace.

Vánoční stromek v květináči

Krásné Vánoce si můžete dopřát i se stromkem v květináči. Ať už se jedná o klasický jehličnan nebo třeba blahočep ztepilý. Takové stromky můžete mít doma jednoduše po celý rok a na Vánoce jim dát novou roli.

Zdroj: Pexels

V květináči také seženete malé jedličky od Nadace Veronica, které jsou určené k pozdějšímu zasazení do země – na vaší zahradě nebo v rámci akce, kterou nadace organizuje. Malou jedličku v takovém případě nechejte na chladném místě, například na balkoně, aby nedostala teplotní šok.

Půjčovny stromků

 Využít můžete také půjčovny stromků, ve kterých si stromek v květináči pronajmete a po Vánocích ho zase vrátíte. Stačí si vybrat v online e-shopu. Zkusit můžete například Pronájem stromkůPůjčovna stromků nebo Půjčovna-stromků.

A jestli chcete Vánoce oslavit ještě ekologičtější cestou, podívejte se na to, jak si poradit se „svátečním odpadem“.

Autor: Bára Kocmánková