fbpx

Vánoční bio menu: Kde koupit bio kapra a jak na bio vánočku?0

Oblíbili jste si biopotraviny a plánujete letos na Vánoce servírovat bio kapra, bio bramborový salát a bio vánočku? Sehnat ingredience potřebné k přípravě bio cukroví je snadné. Víte ale, že sehnat vánočního bio kapra je nadlidský úkol? Kolik za vánoční menu v biokvalitě zaplatíte?

Adventní a vánoční čas je ve většině domácností naplněný starostmi o přípravu vánočních pochoutek. Nejdříve přichází na řadu pečení vánočního cukroví a následuje shánění všeho potřebného pro štědrovečerní večeři a další sváteční jídla typická pro období Vánoc. Pro ty, kteří chtějí rodinu letos překvapit bio vánočním menu, je připraven ve specializovaných bioprodejnách, maloobchodních řetězcích i internetových obchodech poměrně široký sortiment biopotravin. Počítejte ale s tím, že všechny ingredience v biokvalitě neseženete snadno a že nákupy budou dražší.

„Přestože smažený kapr s bramborovým salátem hraje prim na českém vánočním stole, v biokvalitě je téměř nedostupný.“

Reklama

Příprava vánočních biosladkostí by měla proběhnout hladce. Všechny potřebné přísady bez problémů seženete ve všech specializovaných prodejnách, řetězcích i v internetové nabídce. Díky větší konkurenci na trhu biopotravin a zavedení privátních značek jednotlivých hypermarketů (např. Tesco Organic, Billa Naše bio nebo Spar Natur pur) ceny základních ingrediencí potřebných k pečení v porovnání s předešlými roky klesly.

Biopotraviny na Nazeleno.cz

   – Biopotraviny: co vědět před nákupem

   – Kolik stojí bio a kde nakupovat?

   – Výzkum: biopotraviny nejsou zdravější

   – Kolik biopotravin nakupují Češi a kde?

Stále však platí, že biosuroviny jsou dražší než běžný sortiment. Připlatit si musíme především za „speciality“. Například cena špaldové mouky se pohybuje často nad hranicí 70 Kč za 1 kg, pšeničnou hladkou biomouku pořídíte za méně než polovinu. Také při nákupu biokoření a ořechů budete muset sáhnout do kapsy hlouběji. Připlatíme si nejen za nejrůznější exotické přísady, ale také třeba za hojně používanou vanilku.

Zboží Bio cena / množství Běžná cena / množství
mouka pšeničná hladká 30 Kč / kg  10 Kč / kg
cukr třtinový  35 Kč / 0,5 kg x
cukr ovocný 50 Kč / 0,5 kg x
cukr běžný (krupice) x 20 Kč / kg
máslo 30 Kč / 125 g 30 Kč / 250 g
vejce 6 ks 60 Kč / 6 ks 20 Kč / 6 ks
vejce 30 ks 200 Kč / 30 ks 70 Kč / 30 ks
mléko (selské, lahvové) 25 Kč / 1l 18 Kč / 1l
skořice 35 Kč / 25 g 15 Kč / 25 g
mandle 50 Kč / 10 dkg 15 Kč / 10 dkg
lískové ořechy 40 Kč / 10 dkg 25 Kč / 10 dkg

Široká je i nabídka kuchařských knih zaměřených na pečení, které nabízejí recepty z biosurovin. Mějte na paměti, že pokud při pečení nesnížíte obsah cukru, je i biocukroví stejně nebezpečné pro vaši linii, jako to běžné.  Část vánočních sladkostí může tvořit například sušené ovoce, i tady ale platí, že kalorická hodnota je bez ohledu na biokvalitu vysoká.

Štědrovečerní večeře bez tradičního kapra?

Přestože smažený kapr s bramborovým salátem hraje prim na českém štědrovečerním stole, kapra v biokvalitě z certifikovaného chovu letos pravděpodobně neseženete. Chovu ryb v biokvalitě se v tuzemsku věnuje pouze několik farem ekologického zemědělství a výlov pro letošní sezónu neplánovala podle našich informací žádná z nich. Důvodem jsou jednak nepříznivé přírodní podmínky pro menší chovy (voda v malých rybnících promrzá snáze) a jednak nemožnost provádět výlov tak často, jak je zvykem u běžných chovů.


Tuzemský biokapr je na trhu vzácností. Pokud chcete bio rybu, musíte dát přednost jinému druhu

Prozatím ani dovozci zahraničních produktů kapra nenabízejí. K dostání je ze sladkovodních ryb např. pstruh, který je rovněž vhodný k tradiční vánoční úpravě – smažení. Jeho cena je ale vysoká, pohybuje se nad hranicí 500 Kč za 1 kg. U čerstvých mořských ryb se cena může vyšplhat přes tisíc korun za kilogram (např. oblíbený losos). Méně než 500 Kč za 1 kg zaplatíte např. za filet pangase (od 250 Kč/kg), což je rybí maso vhodné jak ke smažení, tak k ostatním tepelným úpravám.

Orientační ceny čerstvých ryb v biokvalitě

Sladkovodní ryby

  • Pstruh: min. 500 Kč/kg

Mořské ryby

  • Pangas: od 250 Kč/kg
  • Losos: 700 – 1300 Kč/kg
  • Tuňák: min. 500 Kč/kg

Zatímco biokapr je nedostatkovým zbožím, suroviny potřebné na přípravu bio bramborového salátu se dají pořídit snadno a levně. Nejlevnější variantou je nákup brambor a kořenové zeleniny na některé z biofarem. Přehled českých biofarem vám usnadní výběr nejbližšího místa, kde můžete zeleninu nakoupit. Dražší a většinou dovozové zboží nabízejí ostatní typy obchodů s biopotravinami.

Biopotraviny pro vánoční chvíle

Hypermarkety a supermarkety v poslední době výrazněji označují oddělení s biozbožím, takže bez větších obtíží najdete biopotraviny, které budete ve svátečním období potřebovat. Nejširší je nabídka nejrůznějších pochutin, ořechů a sladkostí. Také regály s mléčnými výrobky jsou zaplněné. Pro exotické nebo mimosezónní druhy ovoce a zeleniny se raději vydejte jinam. Čerstvější zboží dostanete ve specializovaných prodejnách nebo na internetu (např. www.ebiotop.cz). Na českých farmách má smysl v zimě hledat jen zeleninu a ovoce, které je možné dlouhodoběji skladovat.

Pro maso a masné výrobky (biošunka, biouherák či bio uzené vepřové) se vyplatí za příznivými cenami opět vyrazit na biofarmu, která takový sortiment nabízí (například biofarma Sasov). Maloobchodní řetězce dodají na váš sváteční stůl v biokvalitě drůbeží, vepřové i hovězí maso a masné výrobky, ale ceny jsou vyšší, zejména pokud jde o dovozové zboží.


Vánoční sladkosti upečené z biosurovin mohou ohrozit naši linii stejně jako ty klasické

Bionápoje doplní vánoční stůl

Ke svátečním chvílím patří i alkoholické a nealkoholické nápoje. V tuzemsku je v biokvalitě oblíbené zejména víno, ale ani pivaři nepřijdou zkrátka. Biovína červená i bílá jsou k dostání v cenách srovnatelných s běžnými přívlastkovými víny (0,75l cca 100 až 200 Kč), za archivní láhve si připlatíte. Sortiment biopiv je také poměrně široký, ale tady musíte počítat s vyšší cenou než u běžného zboží (0,33l cca 30 Kč).

Bio sortiment přírodních šťáv, moštů či limonád je velmi dobře zastoupen ve všech typech obchodů. Kromě běžných příchutí obsahují často bionápoje bylinné složky, které vás nejen osvěží, ale zlepší trávení, což ve vánočním období ocení řada jedlíků. Ceny se liší podle původu – tuzemské produkty jsou levnější, dražší jsou exotické přísady. Zajímavé slevy nabízejí především internetové obchody.

Autor: Redakce Nazeleno.cz