fbpx

V Německu se brzy otevře první supermarket se zbožím výhradně bez jednorázových obalů0

V Berlíně se už připravuje otevření prvního supermarketu, ve kterém nenajdete žádné zboží v plastových obalech, igelitových sáčcích nebo v nápojových kartonech. K dispozici budou nádoby k zapůjčení nebo si zákazníci přinesou vlastní. Zboží navíc bude pocházet zejména z lokálních zdrojů.

Jednorázové obaly výrobků, které po spotřebování či vybalení okamžitě ztrácí jakoukoli další funkci, nám v obchodech i doma začínají vadit. Recyklovatelné obaly představují sice určitou alternativu, stále častěji jsou ale slyšet názory, že nejlepší obal je zkrátka žádný obal.

Reklama

V novém supermarketu nenajdete žádné plastové ani jiné jednorázové obaly. (Zdroj: original-unverpackt.de)

Nový supermarket „Original Unverpackt“, který by měl být v nejbližší době otevřen v Berlíně, se chce jednorázových obalů zcela vzdát a recyklovatelné obaly (papírové) připouští pouze omezeně v situacích, kdy si zákazník nebude mít v čem nákup odnést.

Sypké potraviny se budou plnit do připravených nádobek pomocí dávkovačů. (Zdroj: original-unverpackt.de)

Čočku nebo těstoviny v pytlíku v tomto obchodě neseženete. (Zdroj: original-unverpackt.de)

Přímo v obchodě by měla být možnost zapůjčení nádob, do kterých se zboží uloží. Pro sypké potraviny zde budou umístěny dávkovače. Počítá se ale zejména s tím, že si zákazníci budou nosit nádobky vlastní. Supermarket by měl tímto způsobem nabízet plnou škálu výrobků a zboží potřebných pro každodenní život, které budou pocházet zejména z ověřených lokálních zdrojů, aby se eliminovaly ekologické dopady silniční a letecké dopravy.

Zakladatelky celého projektu Sara Wolf a Milena Glimbovski. (Zdroj: original-unverpackt.de)

 

Svoji vizi představují zakladatelky ve videu (v němčině).

Autor: Jarmila Bajerova