fbpx

V hlavní roli velkoformátový obklad: Luxus, který si mnozí mohou dovolit0

Jestli zvažujete koupi nových obkladů a chcete, aby z nich na první pohled vyzařoval luxus, nemusíte sahat hluboko do kapsy. Jejich pořízení je v dnešní době mnohem dostupnější. Poradíme vám, na jaké aspekty se zaměřit, aby se vám neokoukaly a oslnily každou návštěvu. Důležitou roli při výběru bude hrát nejen cena, ale i velikost, design či značka.

Na velikosti u obkladů záleží

Pod slovem luxus si každý představí něco jiného. Pro někoho je spojen s názvy předních značek, jiný upřednostní elegantně působící design, který je kvalitní a jedinečný. V obou případech však uděláte nejlépe, pokud zvolíte velkoformátové obklady. Pro luxusní interiéry jsou nejlepší volbou, protože působí elegantně a celistvě. Podle vašich cenových možností pak můžete vybrat optimální velikost přímo pro vás. K dostání jsou velkoformáty už o rozměrech 45×90 cm či 40×120 cm, které se řadí k těm levnějším. Pokud chcete vytvořit doslova ohromující dojem, doporučujeme zvolit varianty o rozměrech až 160×320 cm.

Více „faců“ pro autentický design

S velikostí jde pak ruku v ruce i samotný design obkladů. V tomto ohledu máte několik možností, jak luxusního designu docílit. Jednou z nich je výběr lesklého povrchu se zlatými dekoracemi nebo metalickými prvky. Aby celá místnost vytvářela komplexní zážitek, pořiďte k obkladům ve zlaté nebo metalické barvě i doplňky. Dále můžete zvolit obklady s imitací přírodních materiálů, mezi které řadíme například dřevo, kámen, beton či mramor. Právě mramor působí ze všech zmíněných nejluxusnějším dojmem, pro který je velmi oblíbený. Autenticitu přírodního materiálu pak podpoří větší počet takzvaných faců. „Čím je dlažba nebo obklad luxusnější a propracovanější, tím má obvykle více faců. Face je unikátní vzor jedné dlaždice nebo obkladu, což znamená, že čím více jich daný výrobek má, tím menší je pravděpodobnost opakování stejného vzoru na stěně či podlaze. Zejména imitace dřeva nebo mramoru jsou potom téměř k nerozeznání od přírodní předlohy,“ popisuje jednatel firmy M.B.KERAMIKA Martin Bezděk.

Reklama

V praxi to znamená, že pokud má konkrétní obklad 1 face, tak je každý kus stejný. U 2 faců se pak shoduje každý druhý kus. Vzhledem k tomu, že přírodní materiály nejsou pravidelné, působí vícefacový obklad realističtěji. Imitace přírodních materiálů má ještě jednu nespornou výhodu. Kromě luxusního vzhledu nemá další vlastnosti přírodních materiálů, a to zejména ty negativní. Keramika má naopak vysokou tvrdost a téměř nulovou nasákavost, výrazně méně se špiní a udržuje si stálou barvu. Oproti přírodním materiálům má tedy mnohem delší životnost.

Luxusní značky nejsou jen pro boháče

Jak jsme již výše zmínili, existují značky, které jsou s pojmem luxus už neodmyslitelně svázány. Řeč je především o těch pocházejících ze Španělska nebo Itálie, nemusí to však být pravidlem. Tyto země ovšem mají dlouhou tradici a dostatek přírodních zdrojů pro samotnou výrobu. „Opravdu luxusní jsou značky Versace nebo Valentino, u kterých dekorace vycházejí velmi draho. Nicméně některé nedekorované obklady a dlažby těchto značek mají nečekaně příznivou cenu a mohou být dostupné pro širší okruh zákazníků,“ dodává jednatel firmy M.B.KERAMIKA Martin Bezděk. Každý návrhář, který spolupracuje s výrobci obkladů, má svůj jedinečný styl, který se na výrobcích podepíše. Váš dům tak mohou zdobit například typické hlavy medúz.

Cena dostupná pro každého

Posledním, neméně důležitým aspektem, který budete při výběru obkladu zohledňovat, je samozřejmě cena. To, že luxusní obklady nemusí být jen výsadou boháčů, už bylo řečeno. Jistě vás ale zajímá, kolik bude ve finále obklad vlastně stát. Na konečnou cenu má vliv především design, počet faců a rozměr. U nejlevnější kategorie vás m2 vyjde od 650 Kč do 1000 Kč. Jedná se o skvělý poměr designu a rozměru. V této třídě můžete pořídit jednodušší kvalitní obklady s imitací přírodních materiálů za rozumnou cenu.

O něco propracovanější je pak střední kategorie, ve které se cena za m2 pohybuje do 1600 Kč. Tyto obklady mají více faců a jejich imitace je téměř k nerozeznání od originálu. U konkrétních obkladů a dlažeb je k dispozici také více povrchových úprav, jako je třeba lesk, mat nebo struktura. V poslední kategorii, která nabízí ty nejluxusnější obklady, se ceny pohybují od 1600 Kč/m2. Jedná se o designy, které vás okouzlí na první pohled. Díky tomu, že mají mnoho faců, předčí vzhledově i původní přírodní designy. Samozřejmostí je také mnoho povrchových úprav. Do této kategorie spadají i tzv. big slaps, což jsou obklady o rozměrech až 160×320 cm.  

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv rozměr, design, cenu či značku, myslete vždy na to, aby vám ladil celkový design s jednotlivými prvky. Pak i za nižší cenu můžete vytvořit luxusní vzhled domu, nad kterým se vám bude tajit dech. 

Autor: Redakce Nazeleno.cz