Dánští architekti z firem Lendager Group a TREDJE NATUR se rozhodli dokázat, že stavba výškových budov nemusí být velkou zátěží pro životní prostředí. Jejich navrhovaná budova CPH Common House v Kodani proto bude ve vysoké míře využívat recyklovaných materiálů. Jedná se první výškovou budovu na světě, pro jejíž stavbu se bude využívat takzvaný upcycling.

Jako upcycling se označuje znovuvyužití starých materiálů v nové roli. Nejde však o prostou recyklaci, kdy se hodnota vstupního materiálu snižuje (stává se de facto surovinou), ale spíše zvyšuje. Jde tedy o nalezení nové hodnotné role pro materiály a věci, které už ve svém původním určení sloužit nemohou. Ideálem pak je, aby výrobky a materiály byly pro tento proces od začátku navržené a již při výrobě čehokoli se s možný upcyclingem dopředu počítalo. To je ale spíš hudba budoucnosti.
Dánští architekti připravili návrh výškové budovy, která s co největším využitím upcyclingu počítá. Projekt je proto už od svého počátku takto navržen. Při stavbě bude využito více než 17 tisíc tun recyklovaných a upcyclovaných materiálů, jako jsou staré cihly a beton nebo dlaždice. Jako součásti dřevěného obkladu fasády pak poslouží staré okenní rámy a využity budou i staré dřevěné podlahy. Dům počítá také se zachycování a využíváním dešťové vody.
ReklamaKoncept CPH Common House by měl sloužit jako vzorový projekt pro ukázku využití upcyclingu. Zatím ale není moc jasné, zda bude skutečně realizován.
Obrázky: TREDJE NATUR