fbpx

V Dánsku vznikne první mrakodrap z recyklovaných materiálů0

Dánští architekti z firem Lendager Group a TREDJE NATUR se rozhodli dokázat, že stavba výškových budov nemusí být velkou zátěží pro životní prostředí. Jejich navrhovaná budova CPH Common House v Kodani proto bude ve vysoké míře využívat recyklovaných materiálů. Jedná se první výškovou budovu na světě, pro jejíž stavbu se bude využívat takzvaný upcycling.

Výšková budova z recyklovaných materiálů.

Jako upcycling se označuje znovuvyužití starých materiálů v nové roli. Nejde však o prostou recyklaci, kdy se hodnota vstupního materiálu snižuje (stává se de facto surovinou), ale spíše zvyšuje. Jde tedy o nalezení nové hodnotné role pro materiály a věci, které už ve svém původním určení sloužit nemohou. Ideálem pak je, aby výrobky a materiály byly pro tento proces od začátku navržené a již při výrobě čehokoli se s možný upcyclingem dopředu počítalo. To je ale spíš hudba budoucnosti.

Dánští architekti připravili návrh výškové budovy, která s co největším využitím upcyclingu počítá. Projekt je proto už od svého počátku takto navržen. Při stavbě bude využito více než 17 tisíc tun recyklovaných a upcyclovaných materiálů, jako jsou staré cihly a beton nebo dlaždice. Jako součásti dřevěného obkladu fasády pak poslouží staré okenní rámy a využity budou i staré dřevěné podlahy. Dům počítá také se zachycování a využíváním dešťové vody.

Reklama

Koncept CPH Common House by měl sloužit jako vzorový projekt pro ukázku využití upcyclingu. Zatím ale není moc jasné, zda bude skutečně realizován.

Obrázky: TREDJE NATUR            

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.