fbpx

Partneři sekce

V Česku vznikl rekordní počet malých solárních elektráren. Větších projektů je ale méně0

Majitelé rodinných domů v Česku si stále častěji instalují solární elektrárny. Ukazují to statistiky Solární asociace, podle nichž počet letošních instalací malých fotovoltaických elektráren už nyní dosáhl téměř stejného počtu, jako za celý loňský rok. Méně je ale velkých solárních projektů na střechách firem a výrobních hal.     

Foto: Pixabay.com

Podle statistik Solární asociace za prvních šest měsíců letošního roku vzniklo celkem 3 859 nových projektů s kombinovaným výkonem 25,2 megawattu. Drtivá většina těchto projektů má výkon menší než deset kilowattů, jedná se totiž především o realizace na střechách rodinných domů.

Instalace na rodinných domech vznikají hlavně v rámci úspěšného programu Nová zelená úsporám, díky němuž vyrostlo v prvním pololetí roku 2021 v Česku celkem 3162 projektů s celkovým výkonem přesahujícím 16,1 MWp. V porovnání s dřívějšími roky jde o další nárůst, což dokládá i fakt, že instalovaný výkon v tomto segmentu za první dva kvartály letošního roku překonává celkový součet za roky 2016–2018 a blíží se i celkovému součtu za rok 2020.

Reklama

Jako již v minulých letech roste i podíl projektů s domácí baterií. Podíl elektráren s akumulací energie meziročně vzrostl u domácích projektů z 55 % na 68 %, v Praze dokonce na 80 %.

Naopak větších projektů na střechách podniků a hal vzniklo za první pololetí pouze 66 s celkovým výkonem 3,3 megawattu. Dalšímu rozvoji brání především administrativa spojená s jejich výstavbou.

Zdražují solární panely i další potřebná technologie

Optimistickým zprávám a zlevňování fotovoltaických technologií je – zdá se – prozatím konec. Kvůli pandemii Covidu totiž zdražují jak samotné solární panely, tak i další komponenty solárních elektráren. „Ceny panelů i dalších komponent meziročně vzrostly, především se ale firmy potýkají s problémem, který pandemie způsobila v oblasti logistiky. I proto podporujeme do budoucna iniciativy volající po přesunu části výrobních kapacit zpět z Asie do Evropy,“ říká ředitelka Solární asociace Veronika Šilhová.

Solárních elektráren na velkých střechách firemních objektů vzniká méně, než by mohlo. Na vině jsou také podle Solární asociace zdlouhavá stavební povolení, nesjednocené a nejisté postupy stavebních úřadů. Foto: Pixabay.com

Solární asociace také poukazuje na liknavý přístup státu k obnovitelným zdrojům energie. „Pokud chce Česká republika splnit cíle, které si sama nastavila, a připravit se na budoucí dekarbonizaci energetiky, je nutné, abychom opět začali stavět i velké pozemní instalace,“ připomíná předseda představenstva Solární asociace Jan Krčmář.

V redakci Nazeleno.cz se nám vize dalších obřích solárních parků na polích pochopitelně nelíbí, i když by asi už nešlo o katastrofu podobnou té z roku 2010 a politický zločin s nesmyslně nastavenými výkupními cenami by se asi nejspíš nekonal. Sama Asociace pak volá po výstavbě velkých parků „především v bývalých průmyslově znečištěných lokalitách“.

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.