fbpx

V Česku se loni prodalo 33 tun bioLPG0

Od loňska je v Česku k dostání kromě klasického fosilního LPG také jeho ekologičtější varianta získaná z obnovitelných zdrojů v podobě bioLPG. K dostání je průběžně na asi 60 čerpacích stanicích v regionu severní Moravy. Z chemického hlediska jde o naprosto totožnou komoditu, tedy směs plynů propanu a butanu. I to je důvodem, proč se prodává nikoliv samostatně, ale ve směsi s běžným LPG. Celkem bylo na severní Moravě loni prodáno 33 tun bioLPG, které má oproti fosilnímu LPG skoro o 80 % nižší uhlíkovou stopu.

LPG neboli zkapalněný ropný plyn je nejrozšířenějším alternativním motorovým palivem. I když jde o ekologické palivo, jeho produkce je závislá na fosilních zdrojích, protože se získává jako vedlejší produkt při rafinaci ropy nebo při těžbě zemního plynu. Loni se však na českém trhu poprvé objevilo takzvané Bio LPG, které se vyrábí z obnovitelných zdrojů, v tomto konkrétním případě ze zbytků jídla a cukrové třtiny použitých primárně na výrobu bioethanolu. V závislosti na technologii a zdrojích výroby má Bio LPG výrazně nižší uhlíkovou stopu než fosilní LPG.

BiolLPG má ve srovnání s běžným LPG téměř o 80 % nižší uhlíkovou stopu.

„V Česku se Bio LPG poprvé objevilo loni v červenci a do konce loňského roku se ho na čerpacích stanicích prodalo již 33 tun. To řádově odpovídá množství LPG, které ročně prodá běžná čerpací stanice LPG,“ říká Jiří Karlík ze společnosti Primagas. Není tomu ale tak, že by bylo někde možné natankovat samotné bioLPG. „LPG i Bio LPG jsou z chemického hlediska naprosto totožnou komoditou. Jde o plyny propan a butan, rozdíl je pouze v technologii výroby. Propan-butan získaný z obnovitelných zdrojů se proto nedistribuuje zvlášť, ale z ekonomického i ekologického hlediska je výhodnější ho přimíchat do celého objemu zkapalněného ropného plynu pro daný trh,“ vysvětluje Jiří Karlík.

Reklama

Se zvyšující se produkcí bioLPG bude jeho podíl na celkových prodejích dále růst a v budoucnosti mohou obnovitelné zdroje při produkci LPG zcela převládnout. Čím větší bude podíl Bio LPG, tím více se omezí produkce skleníkových plynů. I když je LPG ekologičtější alternativou konvenčních paliv, průměrná uhlíková stopa Bio LPG loni dodaného na český trh byla ještě o 79 procent nižší než u fosilní varianty, což je výrazný posun v omezování produkce škodlivých emisí.

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.