fbpx

V Česku budeme sázet stromy, vysází se jich 10 milionů0

Ministerstvo životního prostředí spolu v Nadací Partnerství připravilo program, jehož cílem bude v Česku vysadit 10 milionů stromů. Výsadba by měla začít probíhat letos na podzim a přidat se mohou jak firmy, tak i jednotlivci.

Stromy v krajině
Program výsadby 10 milionů stromů v Česku proběhne na podzim.

Znáte knížku Muž, který sázel stromy? Nyní budete moci provensálským dobrodincem, který vytrvalým sázením stromů vrátil do vyprahlé krajiny vodu a život, inspirovat. Ministerstvo životního prostředí totiž spolu s neziskovými organizacemi chystá velký program výsadby stromů ve městech i ve volné krajině.

Stojíme před možná největší výzvou v dějinách lidstva. Naším úkolem je připravit krajinu na změnu klimatu a vše, co s tím souvisí.

Iniciativa se rozběhne na podzim letošního roku a navazuje na úspěšnou loňskou kampaň Stromy svobody 1918–2018, která proběhla jako součást oslav výročí republiky. Hlavním cílem je podpora a propojení aktivních lidí a organizací, které výsadby stromů provádějí nebo je financují.

Reklama

Intenzivní výsadbou stromů chce stát bojovat se suchem a ním souvisejícími proměnami krajiny. „Stojíme před možná největší výzvou v dějinách lidstva. Naším úkolem je připravit krajinu na změnu klimatu a vše, co s tím souvisí. A strom patří k těm nejúčinnějším nástrojům, které mají lidé k dispozici,” vysvětluje ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata důvody vzniku iniciativy. Ta má za cíl spojit města, veřejný i firemní sektor, spolky i vlastníky půdy.

Součástí inciativy bude také informační web. „Na webových stránkách iniciativy bude moci každý člověk zaregistrovat svou vlastní výsadbu. Bude to v podstatě jeho individuální příspěvek ke zvládání klimatické výzvy. Zároveň zde najde nejlepší praxi s výsadbou i péčí o stromy a také možnosti, jak a kde na výsadbu stromů sehnat finance,“ uzavírá ředitel Kundrata s tím, že právě zapojení ministerstva, Státního fondu životního prostředí ČR i soukromých a firemních dárců bude pro úspěch iniciativy klíčové.

Co dokáže deset milionů stromů?

  • Pomůže ochladit přibližně 200 kilometrů čtverečných až o tři stupně
  • Odvede denně stejnou práci jako čtyřicet milionů klimatizačních jednotek
  • Denně vypaří deset miliard hektolitrů vody
  • Vytvoří denní zásobu kyslíku pro 30 milionů lidí
  • Iniciativu, jejím cílem bude na podzim v česku vysadit minimálně 10 milion stromů

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.