fbpx

Užitečné technologie v nízkoenergetických a pasivních domech0

Úsporné bydlení, které je šetrné k životnímu prostředí, není pouze moderním trendem. V duchu myšlenky „think globally, act locally“ funguje i společnost HK-DŘESTAV, která se zaměřuje na stavbu domů ze dřeva.

Stavební systém na bázi dřeva je v současnosti nejrozšířenější konstrukční variantou především díky možnosti maximální přípravy stavby ve výrobě a rychlé montáži a dokončení stavby na staveništi. Nízkoenergetické dřevostavby lze vyrábět jako difúzně uzavřené nebo difúzně otevřené. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Difúzně uzavřené stavby

Snaha vypořádat se s vlhkostí proudící skrz obvodové konstrukce vytápěného objektu vedla ke vzniku pojmu difúzně uzavřené stavby. Proto byla vytvořena difúzní clona, která brání prostupu vodní páry do materiálu. Když se hodnota difúzního odporu této clony dostane do vysokých hodnot, nazýváme ji „parotěsná zábrana“. Pakliže je hodnota nižší, je vhodná spíše pro „difúzně otevřené“ skladby.

Reklama

Difúzně otevřené stavby

V našich klimatických podmínkách, kdy jsou v zimním období výrazně odlišné teploty v interiéru a v exteriéru, je potřeba, aby stavba měla obvodový plášť, který vytvoří rozhraní. Uvnitř domu díky běžnému provozu vzniká vlhkost (koupání, vaření), která při „prodírání se“ ven může narazit na studený a suchý vzduch venku a vyrovnávání tohoto teplotního rozdílu může zapříčinit, že se v konstrukci začne hromadit voda.

Principem Diffu konstrukcí je umožnění prostupnosti plynů (vodních par) mechanismem molekulárního přenosu = difúze. Díky těmto novým řešením je možno stavět nízkoenergetické pasivní domy, které „dýchají“ i při zachování vysoké tepelné izolace.

Chcete-li se o firmě HK-DŘESTAV, která s novými technologiemi na rodinných domech pracuje, dozvědět něco více, prohlédněte si galerii realizací.

Autor: Redakce Nazeleno.cz