fbpx

Užijte si udržitelné Velikonoce0

Jaro nám přináší spoustu barev a zeleně. Tak co dary přírody použít pro výrobu velikonočních dekorací namísto těch plastových z obchodu? Možností i inspirace je celá řada.

Zdroj: Pixabay

Přírodní barvení vajíček

Jedním z hlavních symbolů Velikonoc jsou nepochybně vajíčka. O tom, jak je obarvit přírodní cestou jsme psali v tomto našem článku. A jestli chcete být navíc ohleduplní i ke zvířatům, zajímejte se o to, odkud vajíčka, která kupujete, pocházejí. Nejlépe by se samozřejmě mělo jednat o bio vajíčka nebo vajíčka od slepic z volného výběhu.

Svěží zeleň i zlatý déšť

Nahraďte dekorační květináče s plastovou trávou těmi se skutečnou zelení. Stačí s předstihem zasadit oves nebo trávu a hezky se o ně starat. Pro zasazení můžete použít truhlík, květináč, misku, hrnec. Fantazii se meze nekladou. A na Velikonoce můžete do vypěstované zeleně zapíchnout vlastnoručně namalované papírové dekorace na špejli.

Reklama

Do vázy si pak v přírodě pořiďte větvičky zlatého deště, které do vašeho domu nebo bytu přinesou krásně žluté tóny. Uřízněte si jich ale jen tolik, kolik opravdu potřebujete.

Upcyklované dekorace

Vezměte zbytky látek, jehlu, niť, bavlnky, staré knoflíky a vyrobte si s dětmi šité zajíčky, kuřátka, kačenky nebo kraslice. Ti zručnější je mohou zkusit i uháčkovat nebo uplést.

Kouzlo jarního proutí

Dovednosti by se měly předávat z generace na generaci, takže co vaše děti naučit plést pomlázku? Pokud si postup náhodou nepamatujete, osvěžte si ho třeba prostřednictvím videa.

Zapomenout byste neměli ani na proutěné věnce, které můžete dozdobit podle příležitosti a roční doby. Stačí pouze vyměnit jednotlivé komponenty a vhodnou dekoraci na Velikonoce, podzim i advent máte hotovou raz dva. Proutěný věnec si nemusíte přímo kupovat, ale klidně si ho vyrobit sami z březového proutí.

Domácí koleda bez alobalu a palmového oleje

Malým koledníkům nemusíte nutně dávat čokoládu ze supermarketu různorodé kvality a zabalenou v alobalu. Připravte si pro ně domácí perníčky, sušenky, brownies, muffiny nebo další zdravé dobroty z kvalitních surovin. Uvidíte, že jim udělají stejně velkou radost.

Případně se podívejte po výrobcích zdravého mlsání od českých výrobců (skvělé jsou například ovocné plátky) nebo po kvalitnější čokoládě.

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.