fbpx

Užijte si nejen vánoční trhy bez odpadu0

Adventní trhy, které se konají téměř v každém větším městě, umí navodit tu pravou vánoční atmosféru. Jen se s nimi pojí i množství zbytečného odpadu, který je možný eliminovat. Jak? Podívejte se na naše tipy a ještě vám poradíme s nákupem vánočních dárků i s tím, jak si užít Vánoce s ohledem na přírodu.

Zdroj: Pixabay

Vánoční laskominy bez odpadu

Svařák, punč, horký čaj, langoše, bramboráky nebo čerstvě připravené halušky. Všechny tyhle dobroty si na adventních trzích velmi rádi dopřáváme. Bohužel se s nimi pojí také spousta plastových nebo papírových talířů a kelímků, které hned po dojedení a dopití skončí v koši. Ve větších městech se už setkáte se systémem vratných kelímků, ale ne vždy je to pravidlem, a na jídlo se bohužel tato možnost nevztahuje. Co s tím? Vezměte si s sebou vlastní znovupoužitelný kelímek a krabičku na jídlo, které vzniku jednorázového odpadu jednoduše zamezí.

Vánoční dárky od lokálních výrobců

Na adventních trzích na vás čeká řada stánků s výrobky od místních podnikatelů – od gastro balíčků, přes přírodní kosmetiku, dekorativní předměty do domácnosti, vánoční ozdoby ze skla, dřeva, slámy i vánoční dekorace z přírodních materiálů. Vedle nešlápnete ani s ručně pleteným oblečením nebo se stále více oblíbenými výrobky z ovčí vlny.

Reklama

Není lepší pořídit dárky u někoho, kde víte, kam vaše finance poputují, než u některého z nadnárodních řetězců, jejichž výrobky k nám mnohdy putují přes půl světa? Pokud si chcete „připsat bod navíc“, podívejte se i na výrobky z chráněných dílen nebo od neziskových organizací, kdy výtěžek putuje i na dobrou věc.  

Zdroj: Pixabay

Nákup i dárky v udržitelných obalech

Co si pod tím představit? Na vánoční trhy vyrazte s látkovou taškou nebo klasickou síťovkou a ty plastové s díky odmítněte. Samotné dárky pak zabalte do látkových pytlíčků, nebo zkuste japonskou metodu furoshiki. Případně používejte alespoň recyklovaný, nebělený papír bez barviv a lepidel, který ozdobíte látkovými stužkami, razítky nebo přírodními ozdobami.

Zdroj: Pixabay

Naše vánoční zero waste tipy

Chcete další dávku inspirace na udržitelné Vánoce? Najdete ji v těchto našich článcích:

Pokud vás baví tvoření a vyrábění, podívejte se i na:

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.