fbpx

Už nikdy neříkejte nikdy! Betonová dlažba zahradě sluší0

Mezi milovníky přírody či zahradničení se najde velké množství odpůrců betonu. Avšak většina z nich se po řadě pokusech se dřevem či třeba s cihlami s úctou vrací k betonovým prvkům a jediné, čeho litují, že si neušetřili práci a beton nevyužili hned na začátku. Ten navíc už dávno naše zahrady nehyzdí. Právě naopak. Kombinuje dokonalý, mnohdy i přírodní design, s vysokou praktičností a životností.

Beton je materiál, který vydrží léta. Nevyžaduje žádnou či téměř žádnou údržbu. Navíc betonové prvky jsou přesné a skvěle pasují. Zahrada, ve které uplatníte betonové prvky, se začne mílovými kroky blížit k zahradě bezúdržbové. Okolí domu, které je upravené pomocí betonových prvků vypadá skvěle a přírodní charakter se nepodřizuje funkčnosti. Přitom se o přírodní vzhled vůbec nemusíte připravit, protože moderní betonová dlažba umí přírodní materiály věrně a vkusně imitovat.

Proč jsou mnohdy přírodní materiály více neekologické než beton?

Typickým příkladem jsou dřevěné prvky. Na českých zahradách se nejčastěji používá jako dřevo smrk. Jaká je jeho životnost ve venkovním prostředí? Jsou to stěží tři roky, a to jste jej museli kupovat hluboce impregnované a opatřovat dalším nátěrem. Dřevěné plaňkové ploty se musí neustále natírat. Ano, pořád se to dělá i vyjetým olejem. Skutečně chce někdo říct, že ještě mluvíme o ekologii? A fungující nátěry na dřevo ve venkovním prostředí na tom nejsou lépe.

Betonový plot je dnes výrazně lepším řešením. Vypadá velice vkusně, hodí se k moderním novostavbám, ale i k tradičním domům. Ihned navíc získáte plot, přes který není vidět. A ten živý k němu vysadit samozřejmě můžete kdykoliv. Pouze už nemusíte nedočkavě čekat, než vyroste. Vždy to trvá zhruba sedm až deset let a nijak to neurychlíte. U betonového plotu se pak navíc ten živý snadněji udržuje a taktéž nehrozí jeho prorůstání k sousedům.

Mnozí se nadchnou pro cihlu. Výroba cihelných dlažeb není o nic ekologičtější než betonové. Když použijete běžné cihly, ve venkovním prostředí nevydrží a rychle se rozpadnou. Že jsou hezčí než betonové dlažby? Možná jen nemáte přehled o současném sortimentu.

Beton už dávno není nepropustný

Moderní technologie dnes přichází s betonem, který je propustný vodě a brzy tak nebudeme muset kritizovat beton kvůli jeho problematickému působení co se týče vody v krajině. Na zahradách a svých pozemcích můžeme už dnes nechat betonové prvky vsakovat. Řešením je zatravňovací dlažba. Ta nám ponechá na pozemku dostatek zeleně, současně ale umí odvodnit problematická mísa a zajistit zpevnění ploch. Vegetační a drenážní dlažba dnes navíc vypadá designově a není už jen funkční, ale i krásná.

Zámková dlažba je ideální řešení pro terasy i příjezdové komunikace u domu

Lepší, praktičtější ani vkusnější řešení nevymyslíte. U domů nejlépe vypadá zámková dlažba. Skvěle se hodí i pro příjezdovou komunikaci k domu. Dodává se se všemi potřebnými prvky, které vzájemně ladí. Mnohdy nechybí obrubníky či odvodňovací žlaby. Firma Presbeton dodává zámkovou dlažbu v mnoha moderních designech, nechybí ale ani ta, která nenaruší genius loci historických objektů. Dalším řešením je pak běžná betonová dlažba, která pak obsahuje i další prvky pro zahradní architekturu a designem umí napodobit celou řadu přírodních kamenů i dřevo. A skutečně věrně.

Nezapomeňme ani na dokonalého pomocníka pro terénní úpravy

Tím je ztracené bednění. Různé zpevňování svahů, terénní úpravy, vyvýšené záhony, základy pro skleníky či další stavby – nic z toho už není nutné šalovat a levnějším i praktičtějším řešením je použití ztraceného bednění. Pomůže Vám nejen při úpravách okolí domů i chat, taktéž na zahradě. Prodává se v různých šířkách, takže vhodné pro své potřeby najde každý.

Autor: Komerční sdělení