fbpx

Úsporou energie ke kvalitnějšímu bydlení0

Každý chceme mít domov moderní, hezký, teplý, jednoduše řečeno – příjemný. Často měníme barvy stěn, vnitřní dispozici, nábytek, kupujeme si do bytu doplňky podle módy. Co se však mění velice těžko, je vnitřní izolace. Ta je zabudovaná do konstrukcí podlah nebo dělících či šikmých střech. Nevidíme je, někteří ani nevíme, že ji tam máme, a přece nás ovlivňuje.

Už při první myšlence na nový dům je tedy na místě otázka: Budu mít v novém bytě teplo, ticho a příjemnou pohodu? Všechny tyto atributy částečně závisí i na použití izolace. Ticho a teplo vám zodpoví a vyřeší váš architekt nebo projektant, protože čím lépe budete mít zatepleno, tím tyto přednosti lépe pocítíte a zároveň budete platit méně za vytápění. Útulno zvládnete sami nebo za pomocí designéra. To platí pro všechny staré i nové stavby.

„Izolační práce nijak neomezí váš běžný život uvnitř domu. Navíc se vám zateplením zlepší vnitřní klima a zvýší finanční hodnota objektu.“

A když už máte dům postavený? Zde je nejvýhodnější varianta zateplení fasády z vnější strany domu. Izolační práce nijak neomezí váš běžný život uvnitř domu. Navíc se vám zateplením zlepší vnitřní klima, sníží se tepelné ztráty, odstraní se tepelné mosty a plísně, zvýší se finanční hodnota a prodlouží se životnost domu. A k tomu získáte novou tvář domu obarvenou dle vašich představ. Dá se říct, že budete mít nový dům. Zvenku tak bude vypadat a zevnitř se v něm tak budete cítit.

Vytápění spotřebuje nejvíce energie

Od ledna roku 2009 platí povinná certifikace novostaveb a komerčních budov. V praxi to znamená, že každá novostavba musí být opatřena štítkem na fasádě. Tento Průkaz energetické náročnosti budov poskytne vlastníkům a nájemníkům informace o reálné provozní náročnosti objektu. Podobné štítky znáte již z elektronických spotřebičů v domácnosti. Dle měření renomovaných odborníků na úspory energií se nejvíce energie spotřebovává právě v domácnostech. Až 40% celkové energie se spotřebuje v domácnosti na vytápění.

 

„Izolace ale působí po celý čas životnosti stavby a trvale tak snižuje spotřebu energie,“ vysvětluje Milan Pokrivčák ze společnosti Knauf Insulation, výrobce izolací. Průměrná návratnost investicí závisí na tloušťce použité izolace. Jedna koruna investovaná do zateplení znamená po dobu třiceti let úsporu nejméně sedmi korun. Společnost Knauf Insulation, přední výrobce izolací, připravuje ve svém servisu pro zákazníky mj. termovizní kamery, kterými zjistí tepelné mosty, tedy místa, kde uniká teplo nejvíce.

Chystané dotace na zateplení

Užitečnost investic do izolace si uvědomuje i Státní fond pro rozvoj bydlení, který příští rok rozdělí na základě grantů mezi majitele panelákových bytů přes tři miliardy korun. Peníze mají jít na rekonstrukci, především na zateplení. Dále se podle slov ministra Bursíka připravuje také dotační program pro majitele rodinných domů.

Proto zvažte možnosti finančních úspor po zateplení vašeho domu. Investice, kterou vložíte do vaší nemovitosti, se vám vrátí už do několika let, navíc vám ji nikdo nevezme a užitek se dostaví okamžitě. Nejlevnější energie je totiž ta ušetřená.

Návštěvou webových stránek www.knaufsinsulation.cz se dozvíte potřebné informace týkající se grantů, povinného štítkování budov nebo možnosti snímkování termokamerou.

 

Autor: Komerční sdělení