fbpx

Úsporné větrání domu: Jaké jsou možnosti?0

Chcete ušetřit maximum nákladů na vytápění? Pak jistě nechcete pouštět draze zaplacené teplo zbytečně ven. Jenže pro zdravý a čistý vzduch v domě je také nutné větrat. Existuje několik způsobů, jak vyvětrat, ale přitom stále šetřit energie! Podívejte se s námi na možnosti úsporného větrání domu.

Současná doba je charakterizována nárůstem cen energií a snahou ušetřit náklady spojené s vytápěním. Pro vytvoření komfortního vnitřního prostředí je důležitá nejen tepelná pohoda, ale i zdravé a čisté ovzduší a s tím související způsoby větrání.

„Ventilační tepelné čerpadlo je vhodné pro rodinné domy o tepelné ztrátě do 7–8 kW a zastavěné ploše 100 – 250 m2.“

Z hlediska využití energie obsažené v odtahovaném vzduchu můžeme v podstatě rozdělit způsoby větrání následovně:

  • Základní větrání je tvořeno odtahovými ventilátory Fresh Intellivent, které zabezpečují odtah znečištěného vzduchu z koupelen, WC, šaten apod. Přívod čerstvého vzduchu do obývacích místností jako jsou dětské pokoje, ložnice, pracovny nebo obývací pokoje je zajišťován buď otevřenými okny, nebo přívodními prvky vzduchu.
  • Rovnotlaké větrání s rekuperací odtahovaného vzduchu zabezpečí větrací jednotky s výměníkem tepla, ve kterém odváděný teplý a znečištěný vzduch předává teplo venkovnímu čerstvému vzduchu.
  • Nejdokonalejším systémem řízeného větrání z hlediska využití energie obsažené v odtahovaném vzduchu je větrání ventilačním tepelným čerpadlem. Ventilační tepelné čerpadlo je schopné využít nejen energii danou rozdílem teplot, ale současně i energii vlhkosti obsažené v odtahovaném vzduchu.

Každý způsob větrání má své opodstatnění a je vhodný pro určitý druh stavby a kombinace s topnými systémy. Podívejme se na každou z možností blíže.

Základní větrání s přívodními prvky vzduchu

Čerstvý venkovní vzduch je nasáván přívodními prvky vzduchu, které jsou umístěny v obvodových stěnách (Fresh 80 TL-F dB) nebo rámech oken (Fresh Al-dB). Oba dva typy jsou vybaveny regulátorem množství přiváděného vzduchu, protihlukovou izolací, prachovým filtrem a ochrannou mřížkou zamezující vniknutí hmyzu.

Přívodní prvky vzduchu zajistí rovnoměrné a svěží ovzduší při maximálním komfortu pro obyvatele. Systém funguje tak, že se přesné množství venkovního vzduchu směšuje se vzduchem uvnitř budovy a skrze netěsnosti mezi dveřmi a rámem či jinými stavebními otvory proudí do kuchyní, koupelen a sociálních zařízení. V těchto místnostech jsou umístěny prakticky neslyšitelné odtahové ventilátory Fresh Intellivent se spotřebou pouhých 5 W, které odvádějí znečištěný vzduch se všemi škodlivinami vně budovy nebo větraného prostoru.

Základní větrání je vhodné do starších budov, u kterých proběhla např. výměna oken a zateplení, přičemž se pozapomnělo na větrání a majitelé mají potíže s vlhkostí nebo nedostatkem čerstvého vzduchu. Současně můžeme tento způsob větrání využít i v kombinaci s úspornými zdroji tepla (tepelná čerpadla apod.). Tepelná ztráta, která vzniká větráním, je eliminována „ziskem levného tepla“ z energeticky úsporných zdrojů.

Větrání pomocí přívodních prvků vzduchu řeší nedostatek čerstvého vzduchu i problémy s vlhkostí
Větrání pomocí přívodních prvků vzduchu řeší nedostatek čerstvého vzduchu i problémy s vlhkostí

Rovnotlaké větrání s rekuperací

Velmi komfortní řešení ve všech moderních objektech, které jsou vytápěny např. plynovým kotlem nebo elektrickou energií. Rovnotlaké větrání s rekuperací snižuje tepelné ztráty a splňuje požadavky na zdravé bydlení a vytvoření příjemného prostředí.

Základním prvkem větracích jednotek jsou výměníky tepla. Dle typu se jejich celoroční účinnost pohybuje u protiproudých výměníků kolem 80 %u rotačních výměníků až okolo 90 %, čímž se eliminují tepelné ztráty větráním.

Správně navržený větrací systém se vyznačuje tichým provozem, možností předehřevu a dohřevu přiváděného vzduchu, cirkulačním okruhem (pro využití tepla od krbové vložky), nezávisle řízenými otáčkami ventilátorů (EC motory, které snižují energetickou náročnost, totiž umožňují nezávislé nastavení otáček přívodního a odtahového ventilátoru), dále účinnými filtry jak odtahovaného, tak i přiváděného vzduchu a inteligentní regulací.

Výměníky tepla mají účinnost až 90 %, čímž eliminují tepelné ztráty větráním
Výměníky tepla mají účinnost až 90 %, čímž eliminují tepelné ztráty větráním

Vyspělá regulace umožňuje nastavení různých časových režimů, intenzity větrání v závislosti na počtu osob v domě, noční letní předchlazení, nebo třeba i připojení ke kuchyňské digestoři. 

Ventilační tepelné čerpadlo

Ventilační tepelné čerpadlo představuje naprosto revoluční myšlenku: Dostat maximální množství energie z odpadního vzduchu, který by jinak opustil dům s žádným (v případě větraní okny), nebo jen omezeným (v případě použití větracích rekuperačních jednotek) využitím.

Jedná se prakticky o nejlogičtější krok, který se přímo nabízí – získat energii z toho, co by jinak opustilo dům bez užitku. Ventilační tepelné čerpadlo představuje komplexní řešení na zabezpečení vytápění, větrání a ohřevu teplé vody tak, abyste se nemuseli obávat, že si nemůžete vyvětrat, protože protopíte něco navíc a bude vás to stát peníze. Je vhodné pro rodinné domy o tepelné ztrátě do 7–8 kW a zastavěné ploše 100 – 250 m2.

Ventilační tepelné čerpadlo ComfortZone nejenže vytápí a ohřívá vodu, ale zároveň též větrá
Ventilační tepelné čerpadlo ComfortZone nejenže vytápí a ohřívá vodu, ale zároveň též větrá

Jak ventilační tepelné čerpadlo funguje?

Použitý vzduch o teplotě cca 21 °C je odtahován z vnitřních prostor, jako jsou koupelny, WC, šatny, kuchyně a prostřednictvím ventilátoru přiváděn na výparník tepelného čerpadla. Pomocí scroll kompresoru s chladivovým okruhem využívá maximálně možným způsobem veškerou energii obsaženou v odtahovaném vnitřním vzduchu – teplota odváděného vzduchu vně budovy je -15 °C.

Ze vzduchu je prostřednictvím scroll kompresoru s chladivem získávána nejen tepelná energie obsažená ve vzduchu, ale současně i energie vlhkosti. Tato energie je předávána v kondenzátoru vodě v topném systému, anebo v zásobníku, který slouží k ohřevu teplé užitkové vody.

Výhody ventilačních tepelných čerpadel Comfortzone

  • vysoký topný faktor v průběhu celé topné sezóny
  • kompletní využití tepelných zisků v rodinných domech
  • minimální prostor pro instalaci – stačí půdorysná plocha 650 x 650 mm a výška 2,45 m
  • inteligentní regulace s plynulým řízením výkonu tepelného čerpadla
  • nízká potřeba chladiva a materiálové náklady – 3 zařízení v jednom

 

Autor: Komerční sdělení