fbpx

Úsporná stavba z přírodních materiálů0

Zná to nejspíš každý, kdo někdy budoval dům či jakékoli nové obydlí. S obavami sledujete tenčící se bankovní konto, zatímco položky na celkové účtence naskakují závratnou. Ptáte se sami sebe: „Dalo se snad něco udělat jinak?“. Odpověď zní – možná ano! A to už u samých základů, přesněji řečeno u zdí.

Volbou vhodného stavebního materiálu pro hrubou stavbu můžete ušetřit nejen spoustu času a energie, ale v dlouhodobém horizontu i finanční prostředky sahající k sedmiciferným hodnotám. Řešení se jmenuje Ytong.

Kompletní systém stavebních prvků od jednoho výrobce

Pod značkou Ytong najdete komplexní stavební systém pro celou hrubou stavbu. Bílým pórobetonem obstaráte dům od sklepa až po střechu – tvárnice pro obvodové zdivo, příčky, stropní a střešní systémy i schodiště. Všechny díly jsou zcela kompaktní, což znamená, že do sebe zapadají jako skládačka.

Ať už stavíte svépomocí, nebo si najímáte firmu, hrubou stavbu vyzdíte mnohem rychleji a přesněji, bez chyb a vleklých problémů, než s jakýmkoli jiným materiálem. To i díky tomu, že jsou jednotlivé díly velmi lehké a manipulace s nimi není nikterak vysilující. Použitím tvárnic z pórobetonu šetříte náklady za dopravu, čas a především svou i elektrickou energii.

Pokles celkových nákladů díky úspoře materiálu

Tím však úspory zdaleka nekončí. Tvárnice i ostatní stavební dílce si můžete libovolně a snadno upravovat. Na zaříznutí stačí obyčejná pila na dřevo. Mimořádně přesné řezání pak eliminuje odpad a snižuje celkovou spotřebu tvárnic, a tím také pořizovací cenu celé stavby. Tu umocní i minimální spotřeba malty, neboť díky takzvanému systému PDK (pero, drážka a úchopová kapsa) je nezbytné nanášení pouze tenké vrstvy malty, přesněji řečeno lepidla, a to pouze na vodorovné spáry. Celková spotřeba malty na stavbě je tak ve srovnání s tradičním zděním desetinová.

Hlavní vlastnosti stavebních materiálů Ytong

Nyní se dostáváme k asi nejdůležitější vlastnosti bílého pórobetonu a tou je vlastnost tepelněizolační. Díky té ušetříte na energii doslova „majlant“. Struktura miniaturních vzduchových pórů dělá z materiálů Ytong dokonalý tepelný izolant. I bez dodatečného zateplení obvodového zdiva překračují tvárnice Ytong vysoce stanovenou normu tepelného odporu.  V zimě tak stačí topit jen mírně, aby bylo uvnitř domu příjemně, a v létě naopak tvárnice izolují před vysokými teplotami. Je jedno, jestli sídlíte na Sibiři, nebo na Sahaře, Ytong jednoduše udržuje ve vašem domě optimální klima po celý rok.

Pasivní a nízkoenergetické domy z pórobetonových tvárnic

Ytong je tak doslova ideální pro stavbu nízkoenergetických nebo takzvaných pasivních domů, kde majitelé spotřebují ročně až desetkrát méně energie na vytápění než v průměrném bytu v panelovém domě z 80. let. Tepelná ztráta pasivního domu je tak nízká, že nepotřebujete běžný systém vytápění. Tepelné zisky od slunce, lidí a elektrických spotřebičů pohodlně vytopí celý dům po většinu roku.

Pórovitá struktura stavebního materiálu Ytong. (Foto: Xella)

Kolik ušetříte na vytápění

A výsledek? Pokud vystavíte svůj dům ve stylu pasivního domu s použitím tvárnic Ytong Lambda+ a navíc jej zateplíte deskami  Ytong Multipor, Vaše roční úspora za vytápění, ve srovnání s běžnými staršími budovami, bude průměrně 27 000,-Kč. Ovšem při použití materiálu Ytong Theta+ ušetříte tu samou sumu a navíc i čas, protože v tomto případě vystačíte s jednovrstvým zděním. A jak známo, čas jsou peníze. Suma sumárum, za třicet let můžete pro další generace, nebo sami pro sebe, ušetřit až 1 000 000 Kč. A to vůbec není částka k zahození.

A pokud snad patříte k těm několika málo šťastlivcům, pro které milion korun v podstatě nic neznamená, zvolte si pro svůj dům Ytong pro to, že je vyroben ze stoprocentně přírodních materiálů. Ušetříte alespoň životní prostředí.

Autor: Komerční sdělení