fbpx

Úspěšné pěstování rajčat na balkónech0

Všichni víme, že chuť vlastnoručně vypěstovaných rajčat se těm ze supermarketu jednoznačně nevyrovná. Zvlášť, když si na nich pochutnáme třeba s bazalkou a mozarellou, nebo jen tak. Rajčata si přitom můžete bez problému vypěstovat sami jak na zahradě, tak na balkónu. Poradíme vám, jak na to.

Zdroj: Pixabay

Světlo a teplo

Klíčem k úspěchu je správné umístění rajčat – potřebují totiž dostatek slunce.  Nejvíce se jim tedy bude dařit na zastřešeném balkóně orientovaném na jih či západ. Dejte je také nejlépe ke zdi, která bude hezky vyhřátá od slunečních paprsků.

Dostatek živin

Rajčata potřebují dobře záhřevnou půdu s dostatkem živin. Zasaďte je tedy do klasického zahradnického substrátu nebo do substrátu pro plodovou zeleninu. Důležité je samozřejmě pravidelné přihnojování kapalným hnojivem, které přidáte do zálivky.

Reklama

Pěstební nádoby

Zakrslé odrůdy rajčat zasaďte do samozávlahového truhlíku, kam se vejde hned několik sazenic. Samozavlažování je důležité i z toho důvodu, aby se voda při zalévání nedostala na listy, a rajčata nechytla plíseň.

Rajčata můžete zasadit i do barevné plastové krabice o rozměrech 28 x 38 x 20 cm – sem se vejde sazenic ještě více. Tyčková rajčata pak dejte samostatně do květináčů s průměrem alespoň 40 cm a hloubkou 30 cm.

Zdroj: Pixabay

Zalévání a další tipy

Rajčata nezalévejte „sprchou“, ale pod listy nebo rovnou ke kořenům. Zálivku provádějte nejlépe ráno a večer odstátou nebo dešťovou vodou. Listy u rajčat zbytečně nestříhejte, odstraňujte jen listy suché, zažloutlé nebo ty, které mají skvrny.

Opora pro rajčata

Tyčkovým rajčatům musíte dát správnou oporu. Té docílíte připevněním rostlin k bambusovým nebo kovovým tyčkám. Keříčková rajčata zase můžete podpořit „klecovou“ konstrukcí, která u nich podpoří hustý a bohatý růst.

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.