fbpx

Ušetřete vodu a energii v koupelně0

Bojíte se zdražování vody i energií? Začněte šetřit. Poradíme vám jak na úspory v koupelně.

Koupelna je místo, kde se spotřebovává značná část energie na ohřev vody, na provoz spotřebičů, jako je pračka a sušička. A samozřejmě zde také spotřebováváme vodu – při osobní hygieně i při praní. Pokud jste se rozhodli začít šetřit, budou se vám hodit tipy, jak na to. Některé z nich jsou opravdu jednoduché. Takže co můžete udělat dnes, neodkládejte na zítřek!

Pračka v koupelně? Jen úsporná

Jestliže vybíráte novou pračku, volte tu nejúspornější. Nová pračka oproti pračce staré 10 let uspoří až 800 Kč ročně. Méně úsporné jsou i pračky plněné shora, dejte proto přednost pračkám s plněním zepředu. I u praček platí, že větší úspory dosáhnete při využití její plné kapacity. Nicméně pokud uvažujete o malé pračce, vyplatí se spíše větší pračka s náplní 6 nebo 7 kg prádla – úspora vody je téměř stejná.

Reklama

Doporučená kritéria pro výběr nové úsporné pračky
Energetická třída
A+++
Spotřeba vody
Méně než 8 l na 1 kg prádla
Třída účinnosti odstřeďování
A

Osvojte si způsob praní, který je úsporný jak k peněžence, tak k pranému prádlu. Pryč jsou časy, kdy se vše pralo nejméně na 60°C, často i na 90°C. Nové pračky a prací prášky si s prádlem poradí směle i při 30°C nebo 40°C. Stojí za to se i seznámit se všemi pracími programy vaší pračky. Co využít možnost „odloženého startu“ – pokud máte dvoutarifní sazbu, nechte prádlo prát, až v době, kdy je elektřina levnější.


Koupelna je místo, kde spotřebováváme značnou část energií

Sušička: patří do ní dobře odstředěné prádlo

Pokud uvažujete o koupi sušičky, úspornější jsou ty s tepelným čerpadlem. Vybírejte sušičku energetické třídy A a vyšší (na trhu jsou i třídy A+++). Do sušičky patří jen dobře odstředěné prádlo (nad 1000 otáček) – jinak je doba sušení zbytečně dlouhá.

Zároveň je důležité sušičku zbytečně nepřeplňovat – prodlužuje se tak doba sušení, a tím i spotřeba energie. Nezapomeňte pravidelně čistit filtry od zbytků po sušení – zanesené filtry snižují účinnost sušičky, a tím zvyšují spotřebu energie! Sušička je obvykle oblíbená u rodin s malými dětmi – více prádlo dezinfikuje.

SERIÁL: Úspory energie

– Šetříme energii v kuchyni

– Úspory energie v koupelně

Připravujeme

– Úspory v obývacím pokoji

Elektrické akumulační ohřívače vody

Elektrické akumulační ohřívače vody jsou výhodné, neboť ohřívají vodu v době platnosti nízkého tarifu za elektřinu. Dalším plusem je navíc malý příkon, takže není nutné zvyšovat hodnotu hlavního jističe. Proti tomu plynové akumulační zásobníky jsou dobíjeny během dne podle odběru.

Pokud kupujete nový elektrický akumulační ohřívač vody, orientujte se podle energetických štítků a hledejte ohřívače energetické třídy A. Důležitá je i správná obsluha. Nenastavujte teplotu ohřevu vody na více než 65°C. Provoz ohřívače je při 65°C nejekonomičtější a navíc je omezena tvorba vodního kamene. Kvalitní bojler by neměl mít energetické ztráty za 24 hodin vyšší než cca 0,8 KWh (pro 50 l) až 1,2 kWh (pro 150 l).

Orientační údaje o potřebné velikosti bojleru
1 osoba
50 l
2 osoby
80 – 100 l
3 osoby
100 – 120 l
4 osoby
150 – 200 l

Zdroj teplé vody by měl být co nejblíže odběrnému místu. Zkontrolujte, zda je potrubí dobře tepelně izolované. V neposlední řadě je výhodné ohřívač vypnout, pokud na delší dobu opouštíte dům a jedete třeba na dovolenou.

Úsporné sprchování

Sprchování ušetří proti koupání až polovinu vody, což vede k úspoře až 400 litrů (20 Kč) na osobu za týden. Dalších 30 % vody můžete ušetřit používáním úsporné sprchové hlavice. Ta funguje na principu nasycení vody bublinkami vzduchu. Prosycený proud vody vytváří stejný pocit jako při sprchování běžnou hlavicí, ale ušetří více vody. Některé z nich jsou vybaveny tzv. stop ventilem, takže vodu zastavíte právě tehdy, když chcete, a když ji znovu spustíte, nemusíte již nastavovat teplotu vody. Ušetříte tak množství vody, které jinak vyplýtváte při regulaci ideální teploty.


Sprchování je výhodnější než vana

Jedním z největších odběratelů vody v domácnosti je WC. Proteče jím více vody než vanou. Snažte se proto vybrat WC, které umožňuje spláchnout větší i menší množství vody. Pozor také na protékající WC – špatně těsnící nádržkou proteče až 80 l vody za hodinu! Spláchnutí ušetříte také, pokud nebudete vyhazovat zbytky jídla do záchodové mísy, ale do odpadkového koše.

Šetřit vodu se dá i při čištění zubů

Možná vám to říkali rodiče, když jste byly malé děti – ale vypínat vodu, zatímco se na sebe díváte do zrcadla při čištění zubů nebo holení, není od věci. Vezměte si tuto radu k srdci. Pozor také na kapající kohoutky! Např. kohoutek, ze kterého za minutu odkape 10 kapek vody, vyplýtvá 160 l vody za měsíc!

Zauvažujte též o koupi perlátoru. Co to je? Perlátor představuje zakončení vaší stávající vodovodní baterie. Úspora vody v tomto případě spočívá v omezení průtoku vody (na 2-3 litrů za minutu) a přidání okolního vzduchu do proudu vody. Rozdíl ani nepoznáte!

 

Autor: Jana Poncarová