I když za okny stále panuje zima, mrazy a sněhová nadílka, v druhé půli února se příroda pomalu začíná probouzet. Na konci měsíce se tak můžeme těšit na první sněženky, prvosenky i narcisy. Pojďme se ale podívat na to, co můžeme v únoru udělat pro naši zahradu.

Pravidelné únorové činnosti
Stejně jako v lednu, i v únoru pravidelně kontrolujte uskladněné ovoce a zeleninu a všechny nahnilé či poškozené kusy odstraňte. Nezapomeňte se také pořádně podívat na uložené cibule a brambory. Úložné prostory, především sklepy pak pravidelně větrejte.
Čas začít sadit
Pokud nemrzne a na záhonech není sníh, začněte s výsadbou mrkne a kořenové petržele – obě dvě klíčí velmi dlouho a můžete tak získat i náskok několik týdnů. Do studeného pařeniště pak můžete začít s výsevem ředkviček.
ReklamaV teple na okenní parapetu nebo v zimní zahradě či vytápěném skleníku, začněte s výsadbou semínek pro předpěstování sazeniček. A to u raného salátu, celeru, brokolice nebo lilku. Semínka pro dodání vláhy roste rozprašovačem.

Jak na klíčení semínek
Pokud jsou semínka zdravá, ve vlhkém substrátu sama časem vzklíčí. Tento proces můžete ale trochu urychlit a usnadnit, a to máčením semínek. Semínka se máčí různě dlouhou dobu podle velikosti, síly slupky a dalších vlastností. Zde máte pár příkladů:
- Salát 4 hodiny
- Košťáloviny ½ dne až den
- Rajčata a papriky 1 až 2 dny
- Cibule, celer, mrkev a petržel 3 dny
Před výsevem semínka osušte, ale nenechejte je vyschnout!
Ovocné a další stromy
Během února i března je možné dělat za příznivého počasí prosvětlovací řezy. Odstraňte suché, nemocné a poškozené větvě. Koncem února je také možné začít s přeroubováním straších peckovin, u kterých už začíná proudit míza. A můžete také začít s řezem vinné révy.
V okrasné zahradě je dále potřeba prosvětlit některé dřeviny nebo provést jejich průklest. A dny, ve kterých nemrzne, využijte k zalití jehličnanů a stálezelených listnáčů. A pokud víc nasněží – ulevte větvím od bílé nadílky.

Co s trávníkem
Pokud se chytáte zakládat trávník, hned jak zmizí sníh, připravte mu správný terén. Z dané lochy odstraňte kameny, kořeny a zbytky plevele, dále roztlučte velké hroudy zeminy a přidejte do půdy rašelinu.
Jestli už trávník máte, v mrazivých dnech na něj nešlapejte, abyste neponičili první stébla trávy. Až mrazy opadnou, dodejte trávníku výživu a poprašte ho jemně prosetým kompostem. A na kompost také nezapomeňte – v tuto chvíli je dobré ho provzdušnit a obrátit. Ve spodní části by měla zůstat hrubá vrstva, na ní nechte uzrálý kompost a ten zase přikryjte vrstvičkou hrubšího materiálu.