fbpx

Únor v zahradě0

I když za okny stále panuje zima, mrazy a sněhová nadílka, v druhé půli února se příroda pomalu začíná probouzet. Na konci měsíce se tak můžeme těšit na první sněženky, prvosenky i narcisy. Pojďme se ale podívat na to, co můžeme v únoru udělat pro naši zahradu.

Foto: Pixabay.com

Pravidelné únorové činnosti

Stejně jako v lednu, i v únoru pravidelně kontrolujte uskladněné ovoce a zeleninu a všechny nahnilé či poškozené kusy odstraňte. Nezapomeňte se také pořádně podívat na uložené cibule a brambory. Úložné prostory, především sklepy pak pravidelně větrejte.

Čas začít sadit

Pokud nemrzne a na záhonech není sníh, začněte s výsadbou mrkne a kořenové petržele – obě dvě klíčí velmi dlouho a můžete tak získat i náskok několik týdnů. Do studeného pařeniště pak můžete začít s výsevem ředkviček.

Reklama

V teple na okenní parapetu nebo v zimní zahradě či vytápěném skleníku, začněte s výsadbou semínek pro předpěstování sazeniček. A to u raného salátu, celeru, brokolice nebo lilku. Semínka pro dodání vláhy roste rozprašovačem.

Foto: Pixabay.com

Jak na klíčení semínek

Pokud jsou semínka zdravá, ve vlhkém substrátu sama časem vzklíčí. Tento proces můžete ale trochu urychlit a usnadnit, a to máčením semínek. Semínka se máčí  různě dlouhou dobu podle velikosti, síly slupky a dalších vlastností. Zde máte pár příkladů:

  • Salát 4 hodiny
  • Košťáloviny ½ dne až den
  • Rajčata a papriky 1 až 2 dny
  • Cibule, celer, mrkev a petržel 3 dny

Před výsevem semínka osušte, ale nenechejte je vyschnout!

Ovocné a další stromy

Během února i března je možné dělat za příznivého počasí prosvětlovací řezy. Odstraňte suché, nemocné a poškozené větvě. Koncem února je také možné začít s přeroubováním straších peckovin, u kterých už začíná proudit míza. A můžete také začít s řezem vinné révy.

V okrasné zahradě je dále potřeba prosvětlit některé dřeviny nebo provést jejich průklest. A dny, ve kterých nemrzne, využijte k zalití jehličnanů a stálezelených listnáčů. A pokud víc nasněží – ulevte větvím od bílé nadílky.

Foto: Pixabay.com

Co s trávníkem

Pokud se chytáte zakládat trávník, hned jak zmizí sníh, připravte mu správný terén. Z dané lochy odstraňte kameny, kořeny a zbytky plevele, dále roztlučte velké hroudy zeminy a přidejte do půdy rašelinu.

Jestli už trávník máte, v mrazivých dnech na něj nešlapejte, abyste neponičili první stébla trávy. Až mrazy opadnou, dodejte trávníku výživu a poprašte ho jemně prosetým kompostem.  A na kompost také nezapomeňte – v tuto chvíli je dobré ho provzdušnit a obrátit. Ve spodní části by měla zůstat hrubá vrstva, na ní nechte uzrálý kompost a ten zase přikryjte vrstvičkou hrubšího materiálu.

Autor: Bára Kocmánková