fbpx

Únor v zahradě – je čas na první drobné práce0

Ačkoli by se mohlo zdát, že zima je ještě v plném proudu, přesto však v únoru už můžete na zahradě ledacos udělat. Práce ještě moc nebude, ale přece jen se už můžete začít chystat na jaro.

Čas na řez stromů

Pokud jste na podzim sázeli nové stromky, je čas na jejich správné prostříhání. Jde především o to, zkrátit všechny větévky na délku zhruba tří pupenů a založit tak tvorbu pěkné koruny budoucího většího stromu. V tomto období také proveďte případný zmlazovací řez u starších stromů, případně i výchovný (udržovací) řez jádrovin. U peckovin s řezem počkejte až po narašení pupenů.

Přihnojení kompostem

V únoru už můžete začít s přihnojováním záhonů. Po zahradě kompost prostě rozhoďte a ponechte jej jeho osudu. Déšť a voda z tajícího sněhu se postará o zapracování kompostu či hnoje do půdy. Vůbec také nevadí, pokud ještě v zahradě leží sníh. Kompost prostě rozhoďte na něj, příroda se pak o vše postará sama. Pokud používáte umělá hnojiva, můžete záhony přihnojit i jimi. Já to však moc nedělám.

Máte pařeniště? Začnete osévat

Pokud už pominuly velké mrazy a máte v zahradě pařeniště, můžete jej zkusit osázet rannými a odolnými odrůdami – třeba mrkve, petržele, celeru či cibule. Vše ale záleží na místních klimatických podmínkách. A pařeniště raději osázejte až koncem února.

Předpěstování sazenic v bytě

Co ale na konci února můžete udělat určitě, je předpěstování sazenic v bytě. Přichází tedy čas najít staré kelímky od k jogurtů, květináče nebo rašelinové nádobky a začít do nich sázet rannou zeleninu. Hodí se už také nechat naklíčit ranné brambory.

Nezapomeňte na ptáky

Ani v únoru ale nezapomínejte na další obyvatele své zahrady. Obzvlášť, pokud ještě leží sníh. Ptákům doplňte krmítko a rozvěste po stromech ještě pár lojových koulí. Můžete se také pokusit vyrobit pár hmyzích domečků. Osobně jim příliš neholduji, protože hmyz si na dobře vedené přírodní zahradě najde spoustu lepších úkrytů, ale je to alespoň dobrá zábava. Pokud máte ve svém okolí včelí úl, zkuste jej za dobrého počasí pozorovat – včelky už mohou pomalu začít létat. A možná už objevíte i první sněženky, bledule nebo čemeřice.

Profilový obrázek

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.