fbpx

Únor v zahradě – čas prvních prací i množení keřů0

V únoru už můžete na zahradě ledacos udělat. Práce to ještě moc nebude, ale postupně můžete svou zelenou oázu postupně chystat na jaro a vyhlížet další sezónu.

Předjaří je obdobím, kdy se konečně na zahradě začne něco dít. U nás už jsou sněženky v plném květu. Foto Pixabay.com

Řez stromů

Pokud jste na podzim sázeli nové stromky, je čas na jejich správné prostříhání. Jde především o to, zkrátit všechny větévky na délku zhruba tří pupenů a založit tak tvorbu pěkné koruny budoucího většího stromu. V tomto období také proveďte případný zmlazovací řez u starších stromů, případně i výchovný (udržovací) řez jádrovin. U peckovin s řezem počkejte až po narašení pupenů.

Přihnojení kompostem

V únoru už můžete začít s přihnojováním záhonů. Po zahradě kompost prostě rozhoďte a ponechte jej jeho osudu. Déšť a voda z tajícího sněhu se postará o zapracování kompostu či hnoje do půdy. Vůbec také nevadí, pokud ještě v zahradě leží sníh. Kompost prostě rozhoďte na něj, příroda se pak o vše postará sama. Pokud používáte umělá hnojiva, můžete záhony přihnojit i jimi. Já to však moc nedělám.

Reklama

Osévání pařeniště

Jestli už pominuly velké mrazy a máte v zahradě pařeniště, můžete jej zkusit osázet rannými a odolnými odrůdami – třeba mrkve, petržele, celeru či cibule. Vše ale záleží na místních klimatických podmínkách. A pařeniště raději osázejte až koncem února.

Předpěstování sazenic v bytě

Co ale na konci února můžete udělat určitě, je předpěstování sazenic v bytě. Přichází tedy čas najít staré kelímky od k jogurtů, květináče nebo rašelinové nádobky a začít do nich sázet ranou zeleninu. Hodí se už také nechat naklíčit rané brambory.

Rybíz v předjaří snadno namnožíte řízkováním. Foto Pixabay.com

Řízkování keřů

V únoru je také nejvyšší čas na řízkování keřů. Mnoho keřů včetně rybízu totiž můžete touto metodou poměrně snadno namnožit. Vyberte vhodné výhony – ne moc mladé, ani ne moc staré – a ty ostrými nůžkami nastříhejte na cca 20cm kusy. Horní konec řízku by měl poslední pupen asi o 1 cm přesahovat. Spodní konce řízku namočte do stimulátoru (seženete ho v zahradnických potřebách) a řízek zapíchněte mírně šikmo do pařeniště. V letošní mírné zimě už by nemuselo moc mrznout, takže už je můžete zkusit také rovnou zasadit na místo.

Nezapomeňte na ptáky

Ani v únoru ale nezapomínejte na další obyvatele své zahrady. Ptákům doplňte krmítko a rozvěste po stromech ještě pár lojových koulí. Můžete se také pokusit vyrobit pár hmyzích domečků. Osobně jim příliš neholduji, protože hmyz si na dobře vedené přírodní zahradě najde spoustu lepších úkrytů, ale je to alespoň dobrá zábava. Pokud máte ve svém okolí včelí úl, zkuste jej za dobrého počasí pozorovat – včelky už mohou pomalu začít létat. A možná už objevíte i první sněženky, bledule nebo čemeřice.

Autor: Bára Kocmánková