fbpx

Udržitelný zahradní nábytek: Jaký materiál vybrat?0

Je pro vás důležitá šetrnost k životnímu prostředí? Svého přesvědčení se nemusíte vzdávat ani při nákupu zahradního nábytku. Jen nezapomínejte, že ani 100% přírodní materiál nemusí být nejekologičtější. Záleží na procesu výroby každého kousku, jeho kvalitě, životnosti a možnosti recyklace.

Připravili jsme pro vás tedy přehled nejběžnějších materiálů. Udržitelné mohou být svým způsobem všechny. Jen je potřeba využít jejich výhody na maximum a dobře se o ně starat.

Exotická dřeva mají mnoho výhod

Narozdíl od dřeva z našeho podnebného pásu je to exotické mnohem tvrdší a odolnější. Zatímco v interiéru si tedy běžně vystačíte s bukem nebo dubem, do exteriéru doporučujeme raději akát či teak. Zejména na zahradě nebo na terase bez střechy jsou skoro nutností. Zvládnou totiž nejen výkyvy počasí, ale také odolají škůdcům a plísním a navíc ještě působí luxusně. Vyžadují náročnější údržbu než umělé materiály a v zimě jim prospěje uskladnění v interiéru.

Ratan je stylový a trendy

Pokud preferujete lehkost a vzdušnost, spíše než dřevo se pro vás hodí ratan. Otázkou ale zůstává, nakolik se vyplatí jeho přírodní varianta. Na jednu stranu vypadá krásně a přímo vyzařuje pohodu z oblasti svého původu – jihovýchodní Asie. Na stranu druhou ale vydrží méně než umělý ratan a také si za ni připlatíte.

Recyklovaný plast má budoucnost

Velký vývoj zaznamenal v posledních letech také plast. Z velké části se vyrábí z recyklovaných surovin a hodně se zlepšil i po vizuální stránce. Klasické bílé židle, které po několika měsících zežloutly a zešedly, jsou naštěstí už zapomenuté. A dnes naopak plastové materiály téměř nerozeznáte od dřeva, ratanu nebo kovu. Mnohdy jsou voděodolné a sluneční záření jim také neublíží. Můžete si z nich tedy pořídit i jídelní set, zahradní lehátko nebo jiný nábytek k bazénu.

Kov nemusí být chladný a nepříjemný

Svoje místo má na zahradě také nábytek z hliníku a jiných kovů. Neublíží mu škůdci ani plísně a díky moderním povrchovým úpravám odolá i vlhkosti nebo silnému větru. Vydrží vám tedy dlouhé roky jako nový. Pro příjemnější pocit ho ale doporučujeme doplnit sladěnými polštáři, podsedáky či plédy. Jejich výběr je opravdu široký, protože patří k velkým trendům sezóny.

Vlastní výroba

Pokud patříte mezi kutily, nemusíte se nijak omezovat nabídkou v obchodech. Jednoduchý zahradní stolek a židle si nejspíš zvládnete vyrobit sami. Na internetu najdete spoustu návodů pro začátečníky i pokročilé. Záleží ale i na tom, s jakým materiálem pracujete a k jakému účelu má stůl sloužit. Abyste zaplatili co nejméně a ještě šetřili přírodu, zkuste využít zbytkové materiály nebo zrenovovat nábytek, který už máte doma.

Autor: Komerční sdělení