fbpx

Udržitelnější Velikonoce0

Jak si užít Velikonoce s dobrým pocitem, že je oslavujeme s ohledem k přírodě a životnímu prostředí? Stačí pár jednoduchých pravidel a triků a půjde to snadno. Navíc svátky jara samy o sobě přímo vybízejí k tomu, abychom se přiblížili přírodě a něco pro ni udělali. Tak hurá na to.

Ekologický jarní úklid

Velikonoce pro mnoho domácností neznamenají jen těšení se na dobré jídlo a oslavy s přáteli, ale také pořádný jarní úklid domova. Zkuste letos zařadit ekologičtější úklidové metody a prostředky (které dostanete i v běžné síti drogerií). Nemusíte hned vyhodit všechny vaše zásoby klasických přípravků. Stačí zařadit jeden nebo dva ekologické a postupně uvidíte, že přejít na ně půjde snadno.

Ušetřete bez chemických přípravků a zkuste někdy uklízet jako naše babičky – jejich hlavními pomocníky byly jedlá soda, citron a ocet. Odstraní i ty nejodolnější nečistoty přírodně, šetrně, a navíc za pár korun.

Čas zbavit se nepotřebného

Jaro je čas všeho nového. A s tím, jak se nové rodí, je na čase zbavit se starého a nepotřebného. Využijte tohoto období k ozdravné očistě i u vás doma. Protřiďte nejen šatník, ale také dětské hračky, kosmetiku, knihy, domácí a kuchyňské potřeby nebo nádobí. To, co již není v nejlepší kondici, vyhoďte a to, co by ještě mohlo dobře posloužit, věnujte někomu potřebnému. Využít můžete kontejnery na oblečení nebo charitativní organizace, které takové sbírky organizují.

Přírodní malování vajíček

Tradiční malování velikonočních vajíček jde snadno zvládnout i bez umělých a chemických barviv. A výsledek je navíc mnohdy krásnější než s křiklavými barvami nebo obtisky. Jak na to?

Různé odstíny hnědé vykouzlí vyvaření vajec v cibulových slupkách. Červené barvy dosáhnete pomocí červené řepy a vína, sytě žlutě obarví vajíčka kurkuma a k zelenou zajistí čerstvý špenát, kopřivy a petrželová nať. Experimentujte i s dalšími potravinami a přírodním barvením vajíček, je to zábava i pro děti.

DIY dekorace

I samotnou velikonoční výzdobu můžete pojmout udržitelně a ekologicky. Nemusíte utrácet peníze za plastová kuřátka nebo umělé květiny. Stačí se projít po zahradě, parku nebo lese a najdete spoustu přírodních pokladů, ze kterých vyrobíte krásné jarní dekorace.

Na každém stole pěkně vynikne jarní věnec třeba z lískového proutí, který můžete ozdobit malovanými vajíčky. Nezapomeňte si také pár týdnů před Velikonocemi nechat naklíčit a zasít osení nebo bylinky, ze kterých se potom dají vytvořit ozdobené jarní květináče.

Netradičně zdravější mazanec

Tenhle trik je tak jednoduchý, že ho můžete vyzkoušet s každým osvědčeným receptem na mazanec. Stačí jednoduše všechnu hladkou mouku nahradit špaldovou a místo tradičních rozinek můžete přidat sušené plody kustovnice čínské neboli goji. Mazanec bude stejně chutný, jako jste zvyklí, ale díky špaldové mouce bude obsahovat více živin a bude lépe stravitelný a goji zajistí vysoký obsah vitamínu C.

Autor: Komerční sdělení