fbpx

Udržitelné zahradničení? Poradíme, jak na něj0

Způsobů, jak zahradničit udržitelně, je hned několik. Počítají se i maličkosti. Můžete šetřit vodou, poskytovat útočiště menším zvířatům, podporovat biologickou rozmanitost, pěstovat si vlastní potraviny či na své zahradě používat ekologické postupy a prostředky.

Zdroj: Pixabay

Jak dosáhnout udržitelné zahrady

Kompostování

Dobrá půda plná živin je výchozím bodem pro každého zahradníka. A právě kompost je tím nejlepším způsobem, jak půdě „přilepšit“. V zemině najdeme celý svět mikroorganismů překypující aktivitou – kompost jim pak pomáhá prosperovat a růst.

Udržitelná zahrada by měla zahrnovat několik kompostovacích systémů, které můžete umístit na zahradu samotnou nebo také na vaši terasu či balkon v podobě vermikompostéru.

Reklama

Šetrné hospodaření s vodou

Naše klima se bez pochyby mění a proto je potřeba šetrně hospodařit s nejvzácnější tekutinou  – vodou. Zkuste se zamyslet, jak s ní nakládáte ve vašem domově a jestli by třeba ještě nešla využít dále. Začít můžete s jednoduchými věcmi jako je zachytávání dešťovky nebo vody, kterou odpouštíte ve sprše, než začne téct teplá. Další tipy pro šetření vodou můžete najít například v tomto našem článku.

Zdroj: Pixabay

Pěstování původních rostlin a plodin

Tímto způsobem budete hezky podporovat naše původní druhy, pomůžete prosperovat půdě, budete držet škůdce hezky na uzdě a tím výčet benefitů zcela jistě nekončí. Původním rostlinám byste pak měli věnovat minimálně 30 % vaší zahrady.

Citlivá a smysluplná práce se škůdci

Jakmile se vám na zahradě objeví nějaký škůdce, zkuste se nejdřív zamyslet nad tím – co přesně dělá, jaký je jeho životní cyklus, co do zahrady přináší a kdo je jeho přirozeným predátorem. Když si správně odpovíte, budete se moci se škůdci vypořádat přirozeným a udržitelným způsobem.

Například přilákáním berušek do zahrady můžete zatočit s populací mšic, která se vymkla kontrole. Stejně tak škůdce eliminujete podporou biologické rozmanitosti. Pokud například budete pěstovat pouze jeden, dva druhy zeleniny, přilákáte určité škůdce a ti si z vaší zahrady udělají malou hostinu. Rozmanitostí jednoduše podpoříte celkovou rovnováhu.

Zdroj: Pixabay

Znovu použitelnost a recyklace

U všeho, co na zahradě používáme, bychom se měli zamyslet nad opakovanou použitelností a recyklovatelností. A to od plastového květináče až po ořezané větvičky z keřů. Máte zahradní náčiní, které už nevyužijete? Zkuste ho prodat nebo ho věnujte v rámci zahradnické komunity. Když si budete na zahradu pořizovat nové vybavení nebo nástroje, berte kromě potřeby a pořizovací ceny v potaz i životnost dané věci a zcela jistě se vyhněte jednorázovým výrobkům.

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.