fbpx

Udržitelné nápady, které znaly už naše babičky0

Aniž by to naše babičky věděly, žily v duchu zero waste. Žily zkrátka šetrně, a než něco vyhodily, vždy zapřemýšlely nad tím, jestli danou věc nelze využít ještě jiným způsobem. Inspirujte se některými jejich tipy, které zcela jistě najdou uplatnění i dnes.

Zdroj: Pixabay

Nákupy bez igelitek

Pro nákup babičky používaly hlavně látkové tašky a známé české síťovky. Do nich šouply chleba i ovoce bez „mikroteňáků“ a bylo. Stejně tak nemusíte plastové sáčky používat ani vy – stačí si pořídit znovupoužitelné pytlíky na ovoce a zeleninu nebo si je rovnou ušít.

Také si zapomínáte vzít znovupoužitelnou tašku s sebou na nákup? Dejte ji na viditelné místo, třeba ke klíčům a pár jich mějte připravených i v autě.

Reklama

Zdroj: Pixabay

Zavařovačky jako stylové dózy

Staré zavařovačky a omniovky můžete použít na uskladnění čočky, hrachu, fazolí, těstovin a spousty dalších potravin. Klidně je opatřete i hezkými štítky, které jim dodají líbivý punc. A navíc je můžete použít pro nákupy v bezobalových obchodech.

Menší skleničky pak použijte na marmelády, jako kořenky nebo pro výrobu svíček.

Rýmečka s látkovými kapesníky

Látkové kapesníky zažívají malou renesanci. Hlavně je teď seženete i v čistě bavlněné podobě a bez příměsí, které uměly poškrábat nos. Jen si zkuste spočítat, kolik papírových kapesníků za rok potřebujete, a kolik jich tedy používáním těch látkových můžete nahradit. Posmrkaný papírový kapesník navíc nelze recyklovat recyklovat – jedná se totiž o „biologický“ odpad, navíc bývá velmi často vyroben z běleného papíru.

Elegantní holení

Jednorázová plastová holítka se zabydlela v nejedné koupelně. A v oblasti jejich možné recyklace – škoda mluvit. V nejednom e-shopu dnes už ale najdete holítka pánská i dámská v elegantním provedení, a hlavně s vyměnitelnou žiletkou.

Zdroj: Pixabay

Zero waste tipy našich babiček

A na závěr našeho článku pro vás máme pár udržitelných babičkovských tipů:

  • Malé punčocháče přešijte na podkolenky a ty potom klidně na ponožky.
  • Staré povlečení zužitkujte přešitím na látkové pytlíky na potraviny, kapesníky nebo utěrky.
  • „Sypající“ se froté ručník poslouží jako materiál pro šikovnou žínku na koupání.
  • Nenošenou vlněnou sukni nebo svetr vypárejte a použijte přízi na něco jiného.
  • Než se zbavíte oblečení, se kterým už opravdu nic nejde vymyslet, odpárejte z něj knoflíky, zipy a háčky. Uvidíte, že se budou určitě hodit na něco jiného.
  • Staré ponožky jsou skvělé na utírání prachu.

Doufáme, že některé z našich tipů využijete a klidně se s námi podělte o ty své.

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.