fbpx

Údržba topení: Zkontrolujte si během léta, zda vše funguje0

Letní odstávka topné soustavy nabízí ideální příležitost pro údržbu a opravy. Kontrolu topení se nevyplatí příliš odkládat, aby vás na začátku topné sezóny nečekalo nemilé překvapení. Čím začít a na co si dát při údržbě pozor?

Pokud během léta zanedbáte údržbu topení, může se vám na podzim přinejmenším stát, že budou radiátory méně topit. Špatně seřízené regulační prvky nebo nedostatečně odvzdušněné radiátory mohou být příčinou snížení výkonu topných těles. Pro péči o topný systém je nejvhodnější využít letních měsíců. Mnoho lidí však začne tyto záležitosti řešit až ve chvíli, kdy je potřeba poprvé zatopit.

Perfektně udržovaná topná soustava zajistí nejekonomičtější provoz

Výrazných úspor za vytápění je možné docílit nejen zateplením domu. Často se zapomíná na to, jak důležitou roli hraje v tomto ohledu perfektně seřízená a udržovaná topná soustava. Určitá minimální údržba topení je totiž nutná i v případě, že k vytápění používáte takové komfortní zdroje, jako je elektřina nebo plyn.

Reklama

Pravidelná kontrola topení odborníkem, kterou je možné spojit se servisní prohlídkou, vám může přinést řadu úspor, a to nejen finančních. Můžete si totiž ušetřit i spoustu času a starostí, nutných při pozdějším řešení předvídatelné havárie. Čistá a udržovaná topná soustava znamená nižší spotřebu paliva a celkovou delší životnost jednotlivých komponentů.

Začněte s prohlídkou radiátorů: Mokré skvrny značí poruchu

Pokud se váš topný systém skládá z kotle a radiátorů, potom by kontrola topných těles měla být prvním krokem. Nejprve byste se měli přesvědčit, jestli z radiátorů někde nekape voda. Pokud naleznete provlhlá či mokrá místa na podlaze pod radiátory, bude nutné zavolat topenáře, aby závadu opravil.

Vždy před začátkem topné sezóny, nebo brzy po jejím zahájení je třeba radiátory odvzdušnit. Odvzdušnění je vhodné provést také kdykoli v průběhu zimy, pokud máte pocit, že radiátor topí málo, nebo je na dotek zřejmé, že se v něm teplo nerozprostírá rovnoměrně. Všechny moderní radiátory jsou dnes vybaveny odvzdušňovacími ventily, které samotný proces odvzdušnění výrazně usnadňují. Na správný postup odvzdušnění radiátoru se zeptejte nejlépe topenáře či firmy, která vám topnou soustavu namontovala.

O nejvhodnějším způsobu odvzdušnění radiátorů se často vedou spory

Nejčastěji doporučovaný postup odvzdušnění je jednoduchý. V první fázi je třeba do soustavy dopustit vodu tak, aby tlak v topných rozvodech překročil předepsaný provozní tlak o přibližně 20 až 50 %. Následně pak přistoupíte k odvzdušnění jednotlivých radiátorů pomocí ventilu, ze kterého by po úspěšném vypuštění vzduchu měla voda plynule vytékat.

Většinou se doporučuje začít postupně od těch nejníže položených. Možností, jak při odvzdušnění postupovat je však celá řada a mnohdy se od sebe značně liší. Snadno se tak můžete i u odborníků setkat se zcela protichůdnými radami. Rozpory panují např. v tom, jestli by při odvzdušnění mělo či nemělo být zapnuto oběhové čerpadlo nebo zda-li je vhodnější odvzdušňovat topení za studena či zahřáté.

Kontrolu stavu a údržbu topení není dobré nechat až na poslední chvíli. Čisté a udržované topení  znamená nižší spotřebu paliva a delší životnost celého topného systému. (Foto: Thinkstockphotos.com)

Každá rada může mít své místo při řešení různých problémů, které vám zavzdušnění způsobily. Je proto nejlepší začít tou nejjednodušší výše popsanou metodou a pokud vaše snaha nebude korunována úspěchem, tak teprve potom zkoušet další alternativy. Někdy je také potřeba celou proceduru několikrát opakovat, než se všechen vzduch ze soustavy úspěšně uvolní. Při údržbě radiátorů také nezapomeňte na jejich důkladné očištění od prachu a nečistot.

Neudržovaný plynový kotel může představovat pro své okolí hrozbu

Pokud se o teplo vašeho domova stará plynový kotel, neměli byste zapomínat na každoroční prohlídku kotle servisním technikem. Obzvláště v případě kondenzačních plynových kotlů je velmi důležité správné seřízení spalování, ale je třeba se starat i o pravidelné vyčištění. Optimální seřízení kotle také snižuje náklady na vytápění.

Údržbu plynového kotle se rozhodně nevyplatí podceňovat, protože špatně fungující či nevhodně nainstalovaný plynový kotel může být pro své majitele velmi nebezpečný. Pokud je totiž kotel špatně seřízen, nebo není zajištěna dostatečná výměna vzduchu či odtah spalin, může dojít k uvolňování životu nebezpečného oxidu uhelnatého. Tento jedovatý plyn se nevyznačuje žádným zápachem, jeho přítomnost tak bývá zpočátku nenápadná. Při větší koncentraci v obytných místnostech však každoročně způsobuje řadu tragédií.

„Plynový i elektrický kotel by měl jednou za rok zkontrolovat odborník.“

Pokud byste chtěli mít lepší přehled o stavu vzduchu ve vašem bytě či domě, můžete si již dnes pořídit speciální čidlo signalizující případný únik oxidu uhelnatého. Opatrnosti je také třeba v případě, jestliže jste si nechali nainstalovat nová okna, ať již plastová či dřevěná. Výměna oken má totiž zásadní vliv na proudění vzduchu v objektu a váš plynový kotel může mít najednou problém se zajištěním dostatku vzduchu potřebného ke spalování. To ale samozřejmě neplatí, pokud má váš kotel sání vzduchu zvenku.

Elektrokotel je během provozu prakticky bezúdržbový

Elektrokotel je zařízení, které se snadno ovládá a vyžaduje minimální údržbu. Kontrolu elektrokotle by měl provádět odborník nejlépe jedenkrát ročně. Do kotle sami nijak nezasahujte, protože jakýkoli neodborný zásah může snadno vést k poškození kotle a také ke ztrátě záruky, pokud je váš kotel ještě zánovní.

Kotle na Nazeleno.cz:

  • Opět tipů pro koupi plynového kotle

  • Jak vybrat kotel na tuhá paliva

  • Pozor na účty za topení

 

Kontrola a údržba topného systému vybaveného elektrokotlem by se měla soustředit zejména na prověření správné funkčnosti čerpadla, které zajišťuje nucený oběh vody v soustavě. Dalším důležitým prvkem, na který je třeba se zaměřit je termostat a další ovládací nebo zabezpečovací prvky. Na přívodu vratné vody by měl být umístěn filtr, který je také potřeba čistit. Nakonec je třeba prověřit množství vody v systému, odvzdušnit jej a nastavit na požadovaný provozní tlak.

Náhlá porucha může přijít kdykoli: Kontrolujte tlak v soustavě

V průběhu celé topné sezóny, ale i v letním období nezapomínejte občas zkontrolovat aktuální tlak vaší topné soustavy. Pokud najednou dojde k jakýmkoli nevysvětlitelným výkyvům, je třeba zbystřit a rychle jednat. Jestliže se tlak rychle snižuje, znamená to, že vám voda nejspíše někde uniká. V případě, že ukazatel tlaku signalizuje pozvolný či rychlý nárůst, může se jednat o potenciálně nebezpečnou situaci, která mohla vzniknout buď poruchou ventilu přívodní vody, nebo případně také vnitřním poškozením bojleru sloužícího k ohřevu teplé užitkové vody, že kterého začala voda unikat do topného systému. V takovém případě může tlak v soustavě během několika dní nebo dokonce hodin překročit předepsaný provozní tlak i o 150 %. Takový stav je nutné okamžitě řešit.

U všech typů kotlů byste svoji pozornost měli čas od času věnovat také funkčnosti pojistných ventilů, které tvoří významný prvek ochrany pro celý systém.

Autor: Jarmila Bajerova