fbpx

Údržba sekačky krok za krokem0

Čím dál více zahrádkářů si potrpí na pěkně udržovaný trávník. Za takovým trávníkem sice stojí více práce, ale s pomocí moderní zahradní techniky to jde poměrně snadno. Ovšem i sekačka si zaslouží pravidelnou údržbu, kterou není vhodné podcenit.

Stejně tak nepodceňujte výměnu náhradních dílů na sekačku. Je tak totiž možné prodloužit její životnost a zajistit její bezproblémové fungování po mnoho let. Údržbu sekačky je vhodné provádět mimo sezónu. Nyní je tedy ten nejvyšší čas k údržbě vašeho zahradního pomocníka, aby byl připraven na nastávající sezónu. Co všechno je třeba zkontrolovat?

Údržba elektrické sekačky je velmi jednoduchá, starost o benzinovou sekačku přece jenom vyžaduje více pozornosti. Některé kroky jsou však společné oběma typům přístrojů.

Vizuální kontrola a nabroušení a vyvážení nože

Před samotnou prohlídkou sekačku důkladně očistěte a zajistěte proti spuštění. Pro lepší přístup lze elektrickou sekačku otočit na bok, benzinovou sekačku je možné umístit na podpěry, aby se olej nedostal do karburátoru.

Důkladnou vizuální kontrolu si žádá celý přístroj, zejména rotační nůž a jeho okolí. Právě zde totiž nejčastěji dochází k poškození vlivem větších předmětů, kamenů a podobně. Sečící nůž by neměl vykazovat známky většího poškození, v opačném případě je nutné přistoupit k jeho výměně. Tupý nůž postačí nabrousit pilníkem, neboť úhlová bruska by odebrala příliš mnoho materiálu. Nůž musí být vyvážen, aby nedošlo poškození hřídele.

Olej, převody, filtr a svíčky

V případě benzinové sekačky je nutné věnovat pozornost stavu oleje. Interval jeho výměny by se měl odrážet od celkové doby provozu, nicméně ideální interval je jeden rok, aby nedošlo k jeho degradaci. Právě výměnu oleje je vhodné provádět na jaře. Rozhodně se nedoporučuje používat do sekaček oleje určené pro automobily, neboť může docházet ke vzniku karbonových usazenin, sekačka bude hůře startovat a také může dojít k poškození pístních kroužků, případně dokonce zadření motoru.

Opomenout nelze ani napnutí řemenových převodů, aby řemen při sekání nehvízdal. Co se týče vzduchového filtru, papírová vložka by neměla být příliš znečištěna nebo jakkoli mechanicky poškozená. Lehké nečistoty odstraňte. Zapalovací svíčky by měly být vypáleny do cihlové barvy, v opačném případě je nutná jejich výměna.

Pojezdová kolečka a skelet

Krátkou prohlídku si zaslouží i pojezdová kolečka, která by se měla snadno otáčet, ale zároveň by měla být dobře upevněna. U foukaných kol zkontrolujte tlak vzduchu v pneumatice. Na závěr prohlédněte skelet, zda není poškozen, a případně dotáhněte povolené šrouby. Takto je sekačka připravena na další sezónu!

Autor: Komerční sdělení