fbpx

Udělejte z krmení ptactva zábavu pro celou rodinu0

Za okny pomalu přituhuje, takže přichází čas, kdy je potřeba myslet na pomoc drobnému ptactvu. Za tímto účelem si můžete pořídit klasické krmítko, nebo si zkuste, společně s dětmi, vyrobit jeho menší alternativu.

Zdroj: Pixabay

Jaké krmítko si pořídit

Vedle určitě nesáhnete s krmítkem ze dřeva. Dbejte především na to, aby bylo zastřešené – krmivo tak nebude vlhnout a kazit se. Jestli vám to prostor dovolí, pořiďte si krmítko o velikosti alespoň 20 x 20 cm. Díky těmto rozměrům se můžete těšit i větší ptačí návštěvníky – třeba na kosa. Do míst, která v zimě moc často nenavštěvujete (odlehlá zahrada, chata nebo chalupa) si kupte samonásypné krmítko, které potravu postupně dávkuje podle potřeby.

Zdroj: Pixabay

Výroba jednoduchého krmítka

S dětmi si pák můžete vyrobit u jednoduchá krmítka, na která vám bude stačit:

Reklama

  • Rulička od toaletního papíru nebo kuchyňských utěrek (případně šiška nebo raciolky bez polevy)
  • Med nebo lůj
  • Směs zrníček
  • Provázek

Ruličku pomažete medem nebo lojem a pak ji vyválíte v misce plné semínek. Výsledek pak můžete jednoduše nasadit na větvičku nebo pověsit za provázek.

Kam krmítko umístit

Klasická krmítka můžete umístit na venkovní okenní parapet nebo balkon. Jenom dávejte pozor na skleněné plochy – ptáci by do nich mohli narazit a zranit se. Zkuste je tedy zabezpečit speciálními samolepkami k tomuto účelu.

Na zahradě pak krmítko dejte na klidné a přehledné místo, aby se ptáci necítili ohrožení predátory (kočkami nebo kunami). V ideálním případě by krmítko mělo být aspoň 2 metry od nejbližších stromů a keřů, a také 1,5 metru nad zemí. Při umístění na stromě by tím pádem mělo být nejméně dva metry od jeho kmene.

Zdroj: Pixabay

Kdy a čím ptáky přikrmovat

U této činnosti je dobré pamatovat si několik základních informací:

  • Ptáky přikrmujte v období od listopadu do března. Množství potravy přizpůsobujte teplotám a množství sněhu.
  • Krmítko doplňujte ráno a večer.
  • Vhodnou potravou jsou různá semínka (slunečnicová, maková, lněná) nebo i ovesné vločky. Přidat můžete i kousky mrkve, jablka, tvaroh.
  • Lojové koule dávejte na stinná místa.
Zdroj: Pixabay

Jak se o krmítko starat

Alespoň jednou za měsíc krmítko pořádně vyčistěte od zbytků potravy trusu. Sundejte ho, pořádně omyjte vodou smíchanou s octem a nechejte pořádně uschnout. Pokud si všimnete, že se na krmítku usadil i očividně nemocný pták. Krmítko ihned obzvlášť pečlivě vyčistěte a krmení přerušte alespoň na dva týdny.

Přejeme příjemnou zábavu a pozorování přírody „v přímém přenosu“.

Autor: Bára Kocmánková