Zná to nejedna žena, ale jistě i muži. Otevřete skříň, poličky i ramínka doslova přetékají, ale vy máte pocit, že nemáte co na sebe. Případně si koupíte v řetězci nové tričko nebo svetr, dvakrát ho vyperete a hned se objeví drobné dírky, žmolky, přetočené švy. Proto jsme si pro vás připravili několik informací, které vám pomohou udělat si v šatníku pořádek a oblékat se kvalitně a udržitelně.

Slow fashion vs. fast fashion
Proč je důležité oblékat se do kvalitních kousků, které vydrží? Textilní průmysl je totiž jedním z největších znečišťovatelů životního prostředí na světě. Při masové výrobě oblečení se používá obrovské množství vody a také speciálních chemikálií, které často unikají do vodních zdrojů a poškozují tak životní prostředí. Obyvatelé v okolí textilních továren navíc z těchto zdrojů čerpají vodu pro svou každodenní potřebu. Kvůli tomu se často potýkají s kožními problémy a vzácností nejsou ani nádorová onemocnění. K tomu všemu si ještě vezměte nutnost převézt oblečení do cílové destinace. Zatímco většina továren se nachází v exotických zemích, oblečení míří především do Evropy a USA a oděvních řetězců, které najdete v každém obchodním centru.
Problémem ale není jen samotná výroba a distribuce. Velké množství oděvů z fast fashion řetězců skončí na skládce, kde se kvůli materiálům, jako je akryl, polyester a další syntetická vlákna, rozkládají pěknou řádku let. V případě jejich pálení se pak do ovzduší uvolňují jedovaté plyny.
ReklamaDalším bodem jsou příšerné a často nebezpečné pracovní podmínky v tzv. sweat shopech, ve kterých jsou švadleny nuceny pracovat, a to za naprosto minimální finanční ohodnocení.

Protřiďte svůj šatník
Rozložte si všechny kousky, které máte a dejte stranou oblečení, které už je příliš obnošené – zkuste ho upcyklovat nebo dát do kontejneru k dalšímu zpracování látek.
Vytřiďte oděvy, které skladujete pro případy „až do nich zhubnete“, „až k nim doladíte něco dalšího“, případně ty, které jste poslední 2 roky neměli na sobě. Toto oblečení zkuste darovat někomu, kdo ho opravdu vynosí. Případně je vezměte na některou z pořádaných swap akcí, či prodejte na portálu Vinted.
Oblečení, které vám zůstalo, hezky a přehledně uspořádejte ve skříni, abyste měli všechno hezky na očích. Důležité je si také říct, zda se v každém kousku vašeho oblečení cítíte dobře a příjemně.

Nakupujte s rozvahou a kvalitní oděvy
Než vyrazíte do obchodu, upřímně si řekněte, jestli nový kousek oblečení skutečně potřebujete. Pokud si odpovíte ano, zkuste se po něm nejdříve podívat na online bazárky a skupiny, kde často najdete i nové oblečení ještě opatřené visačkami a za příznivější ceny, než které jsou ve fast fashion řetězcích.
Jestli jste nic vhodného nenašli, poohlédněte se po kvalitní a zodpovědně vyrobené módě. Nenechejte se odradit vyšší cenou. Pamatujte, že kvalitní oblečení vydrží mnohem déle, než to z řetězců, takže v dlouhodobém horizontu vlastně ušetříte.
U materiálů volte přírodní – jsou prodyšné, příjemné na nošení, trvanlivější a i po svém dosloužení nebudou životní prostředí zatěžovat tak, jako syntetika.
Při výběru jednotlivých kousků oblečení se pak orientujte na ty nadčasové a nenechejte se strhnout rychle se měnícími módními trendy.